Profilaktyka raka płuc – jakie badania warto wykonać?

01.08.2024

Profilaktyka raka płuc koncentruje się głównie na eliminacji lub redukcji ekspozycji na czynniki ryzyka, takie jak palenie tytoniu, oraz prowadzenie zdrowego stylu życia. Regularne badania przesiewowe dla osób z grup wysokiego ryzyka oraz szeroka edukacja publiczna również odgrywają kluczową rolę w zmniejszaniu liczby zachorowań na ten nowotwór. Dowiedz się więcej na temat zapobiegania i wczesnego wykrywania raka płuc.

Profilaktyka raka płuc – jakie badania warto wykonać?

Spis treści

Jakie są czynniki ryzyka raka płuc?
Profilaktyka raka płuc
Badania profilaktyczne w kierunku raka płuc
Jak umówić wizytę
Inne metody diagnostyczne

Jakie są czynniki ryzyka raka płuc?

Czynniki ryzyka raka płuc to różne elementy, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju tego nowotworu. Najważniejsze z nich to:

  • palenie tytoniu – czynnik odpowiedzialny za około 85% przypadków raka płuc;
  • ekspozycja na radon;
  • ekspozycja na azbest;
  • zanieczyszczenie powietrza – spaliny samochodowe, przemysłowe zanieczyszczenia i inne źródła dymu;
  • historia chorób płuc – aktualne i przebyte choroby takie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), gruźlica, zwłóknienie płuc (np. w wyniku infekcji);
  • historia rodzinna raka płuc;
  • wiek powyżej 65 lat;
  • dieta i styl życia – dieta uboga w owoce i warzywa, prowadzenie siedzącego trybu życia.

Profilaktyka raka płuc

Ważne miejsce wśród działań mających na celu zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka płuc zajmuje nie tylko zdrowy styl życia, lecz także unikanie wystawienia na dym tytoniowy czy ekspozycji na substancje rakotwórcze.

Unikanie narażenia na dym tytoniowy

Palenie tytoniu jest główną przyczyną raka płuca. W dymie papierosowym znajduje się wiele substancji o działaniu kancerogennym, w tym m.in. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (PAH), N-nitrozoaminy. Poza zaprzestaniem palenia wyrobów tytoniowych ważne jest także unikanie ekspozycji na dym tytoniowy. W tym celu należy:

  • przekonywać o szkodliwości palenia tytoniu;
  • tworzyć przestrzenie wolne od dymu;
  • pomagać osobom palącym w wychodzeniu z nałogu w poradniach antynikotynowych.

Ochrona przed ekspozycją na substancje rakotwórcze

Radon jest drugim najważniejszym czynnikiem ryzyka raka płuca. To naturalnie występujący radioaktywny gaz, który może gromadzić się w budynkach. Niezbędne jest regularne testowanie domów pod kątem obecności radonu oraz – w razie konieczności – instalowanie odpowiednich systemów wentylacyjnych. Do ważnych działań profilaktycznych należy także unikanie ekspozycji na azbest oraz inne chemikalia w miejscu pracy i środowisku domowym.

Sprawdź też, na czym polega USG płuc.

Zdrowy styl życia

Zbilansowana dieta bogata w owoce i warzywa może wspomóc ochronę przed rakiem. Wskazane jest spożywanie różnorodnych pokarmów bogatych w witaminy i antyoksydanty. Regularne ćwiczenia fizyczne wspierają ogólną kondycję organizmu i mogą zmniejszać ryzyko zachorowania na różne nowotwory, w tym raka płuc.

Świadomość i edukacja

Zwiększanie świadomości na temat czynników ryzyka chorób płuc oraz działań profilaktycznych poprzez kampanie edukacyjne i programy zdrowotne.

Badania profilaktyczne w kierunku raka płuc

Badania przesiewowe skierowane są do osób z grup wysokiego ryzyka raka płuc i mogą pomóc w wykryciu raka płuc we wczesnym stadium. To z kolei może zwiększyć szanse na skuteczne leczenie.

Najczęściej stosowanym badaniem przesiewowym dla raka płuca jest tomografia płuc niskiej dawki. Wykorzystuje ona promieniowanie rentgenowskie do tworzenia szczegółowych obrazów płuc. W porównaniu do standardowej TK używa mniejszej ilości promieniowania. Zaleca się badanie tomografii komputerowej niskiej dawki dla osób z grupy wysokiego ryzyka. Może ono zostać wykonane w ramach programu profilaktyki raka płuc realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Do badań kwalifikowane są osoby wskazane przez lekarzy ośrodka przesiewowego lub podstawowej opieki zdrowotnej.

Zobacz także: Tomografia komputerowa klatki piersiowej i śródpiersia.

Jak umówić wizytę

Zapytaj Lekarza.svg

Umów badanie w ramach abonamentu

wozek-zakupy-sklep.svg

Umów wizytę płatną

22 275 96 28

Inne metody diagnostyczne

Choć tomografia komputerowa niskiej dawki jest głównym badaniem przesiewowym, w diagnostyce raka płuca mogą być stosowane również inne metody, szczególnie jeśli występują objawy wskazujące na chorobę:

  • RTG klatki piersiowej – standardowe badanie obrazowe klatki piersiowej, które może wykrywać zmiany w płucach. Zwykle jest stosowane jako badanie pierwszego rzutu, gdy pacjent zgłasza objawy sugerujące raka płuca.
  • Bronchoskopia – polega na wprowadzeniu bronchoskopu przez nos lub usta do dróg oddechowych. Wykonuje się ją, gdy istnieje potrzeba bezpośredniego obejrzenia zmian w drogach oddechowych lub pobrania próbek tkanek do analizy.
  • Biopsja – pobranie próbki tkanki z podejrzanego obszaru płuc do badania histopatologicznego. Może być przeprowadzona poprzez np. bronchoskopię lub biopsję igłową pod kontrolą tomografii komputerowej.

W przypadku wystąpienia objawów sugerujących raka płuca lekarz może zalecić dodatkowe szczegółowe badania diagnostyczne.

Zobacz także: Rezonans magnetyczny serca.

Źródła

Bibliografia

  1. P. Krawczyk, R. Ramlau, J. Błach i wsp., Czynniki ryzyka i profilaktyka pierwotna raka płuca. Leczenie chorych uzależnionych od palenia tytoniu, „Onkologia w Praktyce Klinicznej – Edukacja” 2021, t. 7, nr 3, s.160–173.
  2. M. Kruczała, Rak płuca, „Medycyna Praktyczna dla Pacjentów” 2021. Online: https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/chorobynowotworowe/84436,rak-pluca [dostęp: 11.07.2024]
  3. National Cancer Institute of United States, Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej, Co warto wiedzieć. Rak płuca, PRIMOPRO, Warszawa 2020.
  4. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków 2022.

Zobacz także

Złamanie kości śródstopia – objawy, badania, czas i sposób leczenia
Diagnostyka

Złamanie kości śródstopia – objawy, badania, czas i sposób leczenia

Kości śródstopia to pięć długich kości znajdujących się w środkowej części stopy, które łączą palce z kośćmi stępu. Złamanie ich to uraz, który często występuje w wyniku upadków, uderzeń, skręceń lub przeciążeń, zwłaszcza u sportowców. Sprawdź, jak lekarz rozpoznaje złamanie kości śródstopia i jak się je leczy.

Złamany nos – jak wygląda i ile się zrasta? Badania i leczenie
Diagnostyka

Złamany nos – jak wygląda i ile się zrasta? Badania i leczenie

Złamany nos jest jedną z najczęstszych kontuzji twarzy. Może wystąpić w wyniku urazu, takiego jak uderzenie, upadek lub wypadek. Objawy, badania diagnostyczne oraz proces leczenia zależą od stopnia złamania i towarzyszących uszkodzeń. Dowiedz się więcej na temat złamania nosa.

Rezonans magnetyczny głowy
Diagnostyka

Światowy Dzień Radiologii – znaczenie obrazowania radiologicznego w medycynie

Radiologia dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii obrazowania stale poszerza swoje możliwości diagnostyczne i terapeutyczne, co przekłada się na poprawę jakości opieki zdrowotnej i skuteczności leczenia pacjentów. Dla upamiętnienia Wilhelma Roentgena, który dokładnie 129 lat temu odkrył promieniowanie X, obchodzony jest Światowy Dzień Radiologii.