Niedrożność jelit – RTG i inne badania, które można wykonać

25.06.2024

Niedrożność jelit to stan chorobowy, który polega na zatrzymaniu pasażu treści pokarmowej przez przewód pokarmowy. Biorąc pod uwagę przyczyny powstania, wyróżniamy niedrożność mechaniczną i czynnościową. Głównymi objawami niedrożności jelita są: ból brzucha, wzdęcia, zatrzymanie gazów, nudności, wymioty.

0345-niedroznosc-jelit.jpeg

Spis treści

Od czego robi się niedrożność jelit?
Czy niedrożność jelita boli?
Jak rozpoznać niedrożność jelit?
Jak udrożnić jelita?

Niedrożność jelit to stan wymagający leczenia, gdyż grozi rozwojem tzw. ostrego brzucha. Poznaj możliwe przyczyny niedrożności jelit oraz dowiedz się, w jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie. Sprawdź, na czym polega leczenie niedrożności jelit.

Od czego robi się niedrożność jelit?


Niedrożność jelit to stan zatrzymania fizjologicznego pasażu treści pokarmowej. Do powstania tej patologii doprowadzić mogą przeszkody mechaniczne lub zaburzenia czynnościowe – brak lub zaburzenie ruchów perystaltycznych. Wśród tych pierwszych najczęściej wymienia się zrosty otrzewnowe po poprzednich operacjach oraz przepukliny brzuszne. Przeszkody mechaniczne stanowić mogą również stopniowy rozrost guza wewnątrz jelita albo umiejscowionego w niedalekiej lokalizacji i wywołującego ucisk na jelito.

Do mechanicznej niedrożności jelit prowadzą: skręt pętli jelita, obecność ciała obcego w jelicie, choroby zapalne jelit (np. choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego). Do czynnościowej niedrożności jelit przyczynia się wiele stanów, w tym m.in.: zapalenie wyrostka robaczkowego, pęknięcie torbieli jajnika, niedokrwienie jelit, mocznica, zapalenie otrzewnej.

 

Czy niedrożność jelita boli?


Typowym objawem niedrożności jelita jest ból brzucha. Pojawia się jako pierwszy z towarzyszących tej patologii dolegliwości. Na początku ból ma charakter kolkowy, napadowy. Dochodzi do jego okresowego natężenia się, a wraz z zaawansowaniem patologii odstępy pomiędzy falami bólu są mniejsze, aż staje się on tępy i stały. Podczas badania palpacyjnego lekarz stwierdza tkliwość palpacyjną.

Poza bólem brzucha objawami niedrożności jelit są:

  • nudności i wymioty – pojawiają się wcześniej i mają większe nasilenie w wysokiej niedrożności (w dwunastnicy i w jelicie czczym), w niskiej niedrożności (w jelicie krętym i grubym) pojawiają się później i mają mniejszą intensywność. W przypadku utrzymującej się przez dłuższy czas niedrożności występują wymioty kałowe. Chory zwraca treść jelitową, która przeszła w niedrożnym jelicie procesy gnilne;
  • zatrzymanie gazów i stolca – towarzyszy z reguły całkowitej niedrożności jelit, początkowo może nie występować, gdyż dochodzi do opróżniania części jelita znajdującej się poniżej przeszkody;
  • wzdęcie brzucha – stanowi późny objaw niedrożności jelit, najbardziej intensywne jest w niskiej niedrożności.

Jak rozpoznać niedrożność jelit?


Jak w każdej chorobie, tak i w niedrożności jelit diagnostyka rozpoczyna się od badania podmiotowego i przedmiotowego. Podstawą rozpoznania są badania obrazowe. Z reguły w pierwszej kolejności przy podejrzeniu niedrożności jelit wykonywane jest RTG jamy brzusznej w pozycji stojącej lub bocznej. Na zdjęciu radiologicznym zaobserwować można poziomy płynów w rozdętych pętlach jelitowych, do czego prowadzi rozdzielenie treści jelitowej na frakcję gazową i płynną. Przyjęto, że poziomy płynów wynoszące ponad 2,5 cm to objaw patognomoniczny. Oznacza to objaw kliniczny, który bywa często wystarczający do postawienia rozpoznania choroby.

Zdarza się, że rozdęte pętle jelit nakładają się na siebie, utrudniając rozpoznanie. RTG w większości przypadków nie pomoże ustalić przyczyny niedrożności. Wykorzystanie środka cieniującego pozwala na określenie dokładnego miejsca niedrożności w jelitach, jednak wskazane jest wyłącznie w szczególnych okolicznościach.

W diagnostyce wykorzystywana jest ultrasonografia. USG bywa utrudnione z uwagi na towarzyszące niedrożności rozdęcie jelit. Umożliwia ocenę miejsca niedrożności, ściany jelita i przepływu przez naczynia krwionośne. Pozwala przyjrzeć się perystaltyce jelit w celu różnicowania niedrożności funkcjonalnej z mechaniczną.

W przypadku trudności diagnostycznych zlecona zostaje tomografia komputerowa, która znajduje zastosowanie zwłaszcza w niedrożności z zadzierzgnięcia czy uwięźnięcia przepukliny. W razie wątpliwości diagnostycznych przeprowadza się laparotomię zwiadowczą lub laparoskopię. U pacjentek w ciąży można rozważyć rezonans magnetyczny, aby uniknąć promieniowania jonizującego. Istotne jest również wykonanie badań laboratoryjnych – m.in. morfologii krwi, stężenia elektrolitów, mocznika, kreatyniny, amylazy, lipazy, glukozy i układu krzepnięcia.

Zobacz także: Jak diagnozować przetokę odbytu?

Jak udrożnić jelita?


Niedrożność jelita wymaga leczenia, gdyż konsekwencją tego stanu może być tzw. ostry brzuch, który jest zagrożeniem dla życia. Leczenie niedrożności jelit zależy od odpowiedzialnej za jej powstanie przyczyny. W przypadku niedrożności mechanicznej wykonuje się zabieg chirurgiczny, w którym dokonuje się usunięcia „przeszkody”. Przed zabiegiem należy zadbać o wyrównanie gospodarki wodno-elektrolitowej. Choremu podawane są dożylnie płyny i antybiotyki oraz odbarcza się jelito poprzez odsysanie jego treści przez zgłębnik.

W przypadku gdy treść z jelit wyleje się do jamy brzusznej, konieczne jest jej oczyszczenie – płukanie. W czynnościowej niedrożności jelit postępowanie bywa różne. Przykładowo w zapaleniu wyrostka robaczkowego konieczny jest zabieg, a w stanach zapalnych jelit z reguły prowadzone jest leczenie zachowawcze.

Źródła
  1.  F. Catena, B. De Simone, F. Coccolini i wsp., Bowel obstruction: A narrative review for all physicians, „World Journal of Emergency Surgery” 2019, t. 14, nr 1–8.
  2. A. Smereczyński, Praktyka kliniczna – ultrasonografia: 59-letnia kobieta z bólem brzucha, „Medycyna Praktyczna” 2017, nr 6, s. 72–74.

Zobacz także

Przysadka mózgowa – funkcje i choroby związane z tym organem
Zdrowie na co dzieńDiagnostyka

Przysadka mózgowa – funkcje i choroby związane z tym organem

Przysadka mózgowa, nazywana również gruczołem nadrzędnym, odgrywa kluczową rolę w regulacji wielu podstawowych funkcji organizmu. Mimo swoich niewielkich rozmiarów – ma zaledwie 1 cm średnicy – jest odpowiedzialna za produkcję hormonów, które wpływają na wzrost, rozwój, metabolizm, rozrodczość oraz reakcje organizmu na stres. Zaburzenia w funkcjonowaniu tego organu mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dowiedz się, jak zbudowana jest przysadka mózgowa, jakie hormony wytwarza oraz jakie choroby mogą jej dotyczyć.

Badania w sedacji – przygotowanie i wskazania
Diagnostyka

Badania w sedacji – przygotowanie i wskazania

Badania w sedacji polegają na przeprowadzaniu procedur diagnostycznych lub terapeutycznych u Pacjenta, który jest w stanie obniżonej świadomości, ale nadal przytomny i zdolny do odpowiedzi na proste pytania i polecenia. Sedacja ma na celu złagodzenie lęku, zmniejszenie dyskomfortu i bólu oraz ułatwienie przeprowadzenia badania.

Jak działa środek kontrastowy? Kiedy jest podawany?
Diagnostyka

Jak działa środek kontrastowy? Kiedy jest podawany?

Środek kontrastowy to substancja wykorzystywana w diagnostyce obrazowej w celu poprawy widoczności struktur i procesów zachodzących wewnątrz ciała. Działa poprzez zwiększenie kontrastu między różnymi tkankami, co ułatwia lekarzom ocenę i diagnozowanie różnych schorzeń. Przeczytaj, na czym polega działanie kontrastu, czy każdemu można go podać i w jaki sposób organizm go eliminuje. Te i znacznie więcej informacji znajdziesz w poniższym artykule.