Na czym polega podwiązanie nasieniowodów? Kiedy zdecydować się zabieg?

08.10.2024

Interesuje Cię trwała antykoncepcja dla mężczyzn? Dowiedz się, czym jest podwiązanie nasieniowodów, czy zabieg ten jest legalny, na czym polega i w jakich przypadkach można go wykonać.

podwiązanie nasieniowodów.jpg

Spis treści

Czym jest podwiązanie nasieniowodów?
Kiedy warto rozważyć zabieg podwiązania jąder?
Czy podwiązanie nasieniowodów jest legalne?
Czy podwiązanie nasieniowodów jest odwracalne?  
Podwiązanie nasieniowodów – skutki uboczne
Ile kosztuje podwiązanie nasieniowodów?

Czym jest podwiązanie nasieniowodów?

Podwiązanie nasieniowodów to zabieg chirurgiczny, którego celem jest uzyskanie bezpłodnościu mężczyzn. Polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów, co skutecznie uniemożliwia plemnikom przedostanie się do nasienia. Dzięki temu mężczyzna może cieszyć się aktywnością seksualną bez obaw o nieplanowane ojcostwo.

To zdecydowanie skuteczniejsza metoda zabezpieczenia niż inne rodzaje antykoncepcji, jak prezerwatywy czy preparaty plemnikobójcze. Zabieg podwiązania jąder jest stosunkowo prosty i zazwyczaj trwa od 15 do 30 minut. Może być przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, co sprawia, że pacjent nie odczuwa bólu w trakcie procedury medycznej.

Kiedy warto rozważyć zabieg podwiązania jąder?

Podwiązanie jąder najlepiej sprawdzi się u mężczyzn, którzy świadomie nie chcą mieć dzieci w przyszłości bądź ze względów zdrowotnych nie powinni posiadać potomstwa. Najlepiej, aby panowie rozważający podwiązanie nasieniowodów skontaktowali się z lekarzem, np. w placówce LUX MED, aby omówić wszelkie wątpliwości oraz szczegóły dotyczące zabiegu.

Zobacz: Wazektomia

Czy podwiązanie nasieniowodów jest legalne?

Podwiązanie nasieniowodów to całkowicie legalna metoda antykoncepcji dla mężczyzn[1] , zarówno w Polsce, jak i w większości krajów na świecie. Należy jednak pamiętać, że zabieg nie jest refundowany, co oznacza, że pacjent wszelkie koszty operacji, w tym konsultacje lekarskie czy badania laboratoryjne, musi pokryć sam.

Czy podwiązanie nasieniowodów jest odwracalne?  

Podwiązanie jąder jest zabiegiem potencjalnie odwracalnym, co oznacza, że w niektórych przypadkach możliwe jest ponowne przywrócenie drożności nasieniowodów po wykonanym wcześniej podwiązaniu nasieniowodów. Należy jednak mieć na uwadze, że proces ten jest dość skomplikowany i nie zawsze przynosi zadowalające rezultaty. Zdarza się również, że ponowne przywrócenie płodności jest niemożliwe. Na sukces ma wpływ wiele czynników, od wieku pacjenta i czasu, jaki minął od pierwszego zabiegu, po metodę, jaką wykonano operację. Im szybciej mężczyzna zdecyduje się poddać odwróceniu podwiązania nasieniowodów, tym ma większe szanse na powodzenie zabiegu.

Przeczytaj więcej: Czy wazektomia jest odwracalna?

Podwiązanie nasieniowodów – skutki uboczne

Podwiązanie nasieniowodów uznawane jest za zabieg bezpieczny, szybki i stosunkowo mało skomplikowany, nadal jednak jest to ingerencja chirurgiczna, mogą zatem, w trakcie lub po, wystąpić zdarzenia niepożądane. Skutki uboczne, jakie mogą się pojawić, to:           

  • dyskomfort i ból po zabiegu. Mężczyźni po wazektomii dość często odczuwają ból w okolicy moszny, który może utrzymywać się przez kilka dni. W większości przypadków ból jest łagodny i można go złagodzić za pomocą dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych, takich jak ibuprofen. W sytuacji, gdy dyskomfort utrzymuje się dłużej niż tydzień – warto zasięgnąć porady lekarza;
  • siniaki i obrzęki. W miejscu nacięcia może wystąpić obrzęk lub mogą pojawić się siniaki. To naturalna reakcja organizmu na interwencję chirurgiczną i zazwyczaj ustępuje w ciągu kilku dni;
  • infekcje. Jak przy każdym zabiegu chirurgicznym istnieje ryzyko zakażenia miejsca operacji. Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń dotyczących higieny po zabiegu. Warto również przez pierwszy tydzień po operacji nosić luźniejszą bieliznę i odzież;
  • krwawienie podczas wytrysku. U niektórych pacjentów może wystąpić obecność krwi w spermie, co jest raczej rzadkim skutkiem ubocznym;
  • krwawienie. W niektórych przypadkach może wystąpić krwawienie, które zazwyczaj jest niewielkie. Jeśli krwawienie jest obfite lub nie ustępuje, należy skontaktować się z lekarzem;
  • ziarniniak spermy. Zjawisko jest wynikiem nagromadzenia się plemników w organizmie po zabiegu. Ziarniniak może powodować pewien dyskomfort, ale w większości wypadków nie wymaga chirurgicznej interwencji;
  • krwiaki. W rzadkich przypadkach może wystąpić krwiak w mosznie, co może prowadzić do silnego bólu oraz obrzęku. Krwiaki zazwyczaj ustępują samoistnie, ale w niektórych przypadkach może konieczne być wdrożenie leczenia.

Ile kosztuje podwiązanie nasieniowodów?

Cena wazektomii uzależniona jest od wielu czynników, np.: konkretnej placówki, zastosowanej procedury medycznej czy doświadczenia specjalisty wykonującego zabieg. Dodatkowo operacje przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym mogą generować większe koszty. Średnio koszt podwiązania nasieniowodów w Polsce oscyluje między 2000 a 5000 zł.

Zobacz także

zabiegi na opadające powieki.jpg
Artykuły -Szpital Puławska

Najpopularniejsze zabiegi na opadające powieki – kiedy korygować powiekę górną, a kiedy dolną?

Zabiegi na opadające powieki mogą znacząco poprawić wygląd skóry w okolicach oczu, a tym samym zwiększyć komfort życia Pacjenta. Wybór odpowiedniej metody zabiegu zależy od stopnia zaawansowania problemu, a także od indywidualnych potrzeb. Warto zatem skonsultować swój przypadek z doświadczonym specjalistą, aby dobrać najlepsze rozwiązanie, które w bezpieczny sposób przywróci młodszy i zdrowszy wygląd skóry. Zabieg na korekcji powiek można wykonać w Szpitalu Grupy LUX MED.

plastyka powiek blizny.jpg
Artykuły -Szpital Puławska

Blizny po plastyce powiek – jak sobie z nimi radzić? Jakie zabiegi na blizny zastosować?

Blizny po plastyce powiek to naturalny efekt przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Ich widoczność można jednak skutecznie zminimalizować poprzez odpowiednią pielęgnację skóry wokół oczu, a także zastosowanie nowoczesnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy niezadowolenia z efektów operacji zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże ocenić wygląd skóry i zaproponuje najlepszą metodę, skutecznie zmniejszającą widoczność wszelkich mankamentów.

Plastyka powiek a niezadowalające efekty.jpg
Artykuły -Szpital Puławska

Plastyka powiek górnych a niezadowalające efekty – co można zrobić po zabiegu niespełniającym oczekiwań?

Plastyka powiek górnych, znana również jako blefaroplastyka, to popularny zabieg chirurgiczny, który ma na celu poprawę wyglądu skóry wokół oczu poprzez usunięcie jej nadmiaru. Choć wiele osób cieszy się z pozytywnych efektów po operacji, niektórzy Pacjenci mogą być niezadowoleni z rezultatów. W takim przypadku ważne jest, aby zrozumieć, jakie kroki można podjąć, żeby poprawić sytuację, a jednocześnie zminimalizować ryzyko powikłań.