Krzywa przegroda nosowa – objawy i leczenie
Krzywa przegroda nosowa może być przyczyną różnych dolegliwości, takich jak zatkany nos, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych czy trudności w oddychaniu. Jeśli podejrzewasz u siebie to schorzenie, warto skonsultować się z laryngologiem, który przeprowadzi badania i zaproponuje odpowiednie metody leczenia. Pamiętaj, że może ono znacznie poprawić jakość twojego życia i codziennego funkcjonowania.
Spis treści
Czym jest krzywa przegroda nosowa?
Krzywa przegroda nosowa to wrodzone lub nabyte skrzywienie przegrody w nosie, czyli struktury, która oddziela od siebie lewą i prawą część nosa. W przypadku wrodzonej krzywej przegrody nosowej problem wynika z nieregularnego wzrostu części kostnej i chrzęstnej szkieletu twarzoczaszki. Nabyta krzywa przegroda nosowa może z kolei być spowodowana różnymi urazami, np. złamaniem nosa.
Jakie są objawy krzywej przegrody nosowej?
Krzywej przegrodzie nosowej towarzyszyć mogą różne objawy, które wpływają na codzienne funkcjonowanie pacjenta. Jedną z częściej zgłaszanych dolegliwości jest uczucie zatkanego nosa, które może występować po jednej lub obu stronach nosa. Pacjenci często doświadczają nawracających infekcji górnych dróg oddechowych, takich jak zapalenie gardła, zapalenie ucha środkowego czy zapalenie zatok przynosowych. Inne objawy krzywej przegrody nosowej to chrapanie, bóle głowy, krwawienia z nosa, okresowe zatykanie uszu oraz trudności w odczuwaniu zapachów.
Jakie mogą być przyczyny krzywej przegrody nosowej?
Dolegliwość ta może mieć zarówno przyczyny wrodzone, jak i nabyte. W przypadku wrodzonej krzywej przegrody nosowej problem wynika z nieprawidłowego rozwoju szkieletu twarzoczaszki. Nabyta krzywa przegroda nosowa jest natomiast spowodowana urazami. Może istnieć też związek między skrzywieniem przegrody nosowej a innymi schorzeniami, takimi jak alergie, astma, polipy w nosie czy chore zatoki. Oprócz tego możliwa jest krzywizna idiopatyczna, która powstaje bez konkretnych przyczyn. Stanowi najrzadziej występujący typ krzywej przegrody nosowej.
Do jakiego lekarza się zgłosić?
W celu diagnozy krzywej przegrody nosowej konieczna jest wizyta u laryngologa. Lekarz ten zajmuje się schorzeniami nosa, gardła, uszu i zatok. Przeprowadzi dokładne badanie nosa za pomocą wziernika laryngologicznego, które pozwoli ocenić stopień skrzywienia przegrody nosowej. Czasami mogą być również potrzebne dodatkowe badania, takie jak tomografia komputerowa twarzoczaszki, rezonans magnetyczny twarzoczaszki, RTG lub badanie endoskopowe jamy nosa. Jeśli lekarz uzna to za pomocne w postawieniu rozpoznania, zaleci podanie środka kontrastowego w czasie obrazowania.
Zobacz także: Rezonans magnetyczny a klaustrofobia – czy możliwe jest wykonanie badania?
Leczenie krzywej przegrody nosowej
Jedyną skuteczną metodą leczenia skrzywienia przegrody nosa jest leczenie operacyjne. Jeśli będzie ono wskazane lekarz wystawi Ci e-skierowanie do szpitala.
E-skierowanie jest dokumentem ważnym w każdej jednostce medycznej.
Może się zdarzyć, że niektóre placówki wymagają także skierowania do Poradni Laryngologicznej. Takie skierowanie może wydać jedynie lekarz POZ, na podstawie uzyskanego e-skierowania do szpitala (laryngolog z LUX MED nie ma możliwości wystawienia takiego skierowania).
Aby łagodzić objawy, wskazane jest regularne stosowanie preparatów soli morskiej w postaci aerozolu do nosa oraz preparatów nawilżających śluzówkę nosa, dostępnych w aptece bez recepty.
Jeśli wiesz, że masz skrzywioną przegrodę nosa, oczekujesz na zabieg lub nie decydujesz się na leczenie operacyjne, a rozwiną się u Ciebie objawy infekcji górnych dróg oddechowych lub dokuczać będą Ci dolegliwości charakterystyczne dla Twojego schorzenia, skorzystaj z porady lekarza internisty lub Internisty Centrum Leczenia Infekcji - udzieli on informacji dotyczących zarówno leczenia infekcji jak i postępowania przy innych dolegliwościach.
Zobacz także: Tomografia zatok – wskazania, przygotowanie, przeciwwskazania.