Jakie są skutki uboczne wazektomii? Blizna, możliwe powikłania pozabiegowe

07.10.2024

Wazektomia to zabieg chirurgiczny, który polega na podwiązaniu nasieniowodów w celu uzyskania trwałej niepłodności u mężczyzny. Jest zdecydowanie skuteczniejsza niż inne rodzaje antykoncepcji (prezerwatywy, żele plemnikobójcze), jednak, jak każdy zabieg medyczny, wiąże się z pewnymi skutkami ubocznymi i ryzykiem wystąpienia powikłań. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o zabiegu skonsultować się z lekarzem, który omówi wszelkie wątpliwości oraz szczegóły dotyczące tej procedury. Dowiedz się więcej!

skutki uboczne  plus blizna.jpg

Spis treści

Jakie są skutki uboczne wazektomii?
Jak wyglądają blizny po wazektomii?
Co dzieje się z jądrami po wazektomii?
Czym grozi wazektomia?
Co dzieje się ze spermą po wazektomii?

Jakie są skutki uboczne wazektomii?

Po wazektomii, jak po każdym zabiegu chirurgicznym, mogą wystąpić pewne skutki uboczne. Podwiązanie nasieniowodów może powodować:

  • Dyskomfort, ból jąder – po zabiegu pacjenci mogą odczuwać ból w okolicy moszny, który zazwyczaj ustępuje już po kilku dniach, do tygodnia. W niektórych przypadkach ból jest przewlekły, jednak dotyczy około 1–2% mężczyzn.
  • Obrzęk, siniaki – w miejscu nacięcia mogą pojawić się obrzęki lub siniaki, które znikają w ciągu kilku dni.
  • Krwiak, czyli nagromadzenie krwi w obrębie moszny – występuje bardzo rzadko.
  • Ziarniniak spermy (guzki) – często prowadzi do dolegliwości bólowych czy dyskomfortu odczuwanego w okolicy jąder.
  • Infekcje – jak przy każdym zabiegu chirurgicznym, istnieje ryzyko zakażenia miejsca operacji.

Wszelkie dolegliwości bólowe po zabiegu są normalne i o ile nie utrzymują się dłużej niż tydzień, najczęściej wystarczy zażyć leki przeciwbólowe. Noszenie luźniejszej bielizny pomoże zmniejszyć dyskomfort. Na co najmniej tydzień po operacji warto zrezygnować ze wzmożonej aktywności fizycznej, jak również z podnoszenia bardzo ciężkich przedmiotów.

Jak wyglądają blizny po wazektomii?

Blizny po wazektomii są zazwyczaj niewielkie i z upływem czasu mogą stać się niemal niewidoczne. Po przeprowadzeniu zabiegu można zauważyć drobne rany na mosznie, w miejscach, gdzie wykonano nacięcia. Te rany powinny się zagoić w ciągu kilku tygodni. W miarę gojenia mogą pojawić się niewielkie blizny. Jednak często pozostają one ukryte w naturalnych fałdach moszny, przez co stają się praktycznie niezauważalne.

Co dzieje się z jądrami po wazektomii?

Wazektomia nie zaburza funkcjonowania jąder. Nadal zachodzi spermatogeneza, czyli proces produkcji plemników zdolnych do zapłodnienia. Nie mogą się one jednak przedostać do nasienia, ponieważ nasieniowody zostały podwiązane. Plemniki, które nie są wydalane, są usuwane przez organizm.

Wazektomia nie wpływa na poziom hormonów ani na libido, co oznacza, że mężczyzna nadal będzie miał normalne wytryski, ale bez plemników. Wazektomia nie powinna również powodować zmian w wyglądzie czy w kształcie jąder. Wszelkie niepokojące zmiany w obrębie moszny czy jąder po zabiegu wymagają konsultacji z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne powikłania. Jednak sam fakt podwiązania nasieniowodów nie powinien bezpośrednio wpływać na stan fizyczny jąder.

Czym grozi wazektomia?

Wazektomia jako forma antykoncepcji dla mężczyzn uznawana jest za bezpieczny zabieg,  jednak jak przy każdej ingerencji chirurgicznej może dojść do zdarzeń niepożądanych. Najczęstsze powikłania po wazektomii to ból jąder, który powinien ustąpić po kilku dniach, jednak u niektórych pacjentów pojawia się przewlekle i może wymagać dodatkowego leczenia.

W bardzo rzadkich przypadkach dochodzi do rekanalizacji, czyli ponownego samoistnego połączenia się nasieniowodów, co prowadzi do przywrócenia płodności. Jak każdy zabieg chirurgiczny, wazektomia niesie za sobą ryzyko zakażenia w operowanym miejscu.

Zobacz także: Czy wazektomia jest odwracalna?                         

Co dzieje się ze spermą po wazektomii?

Po wazektomii plemniki są nadal produkowane przez jądra, ale nie trafiają do nasienia. W ciągu kilku tygodni po zabiegu niewydalone plemniki są wchłaniane przez organizm. Parametry, takie jak kolor, zapach czy konsystencja nasienia, pozostają niezmienione. W niektórych przypadkach może wystąpić nieznaczna zmiana objętości spermy, ale jest to zazwyczaj minimalne i niezauważalne.

Warto zaznaczyć, że wazektomia nie działa natychmiastowo, gdyż pełna skuteczność zabiegu osiągana jest po mniej więcej 3 miesiącach. Zaleca się zatem, aby przez ten czas stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne, a po 3 miesiącach wykonać badanie nasienia w celu upewnienia się, że nie ma w nim plemników.

Zobacz także

czy wazektomia jest odwracalna.jpg
Artykuły -Szpital Puławska

Czy wazektomia jest odwracalna?

Wazektomia to zabieg chirurgiczny, który polega na podwiązaniu nasieniowodów, co skutkuje trwałą bezpłodnością. Wówczas plemniki nie mogą dostać się do nasienia, a mężczyzna nie jest w stanie spłodzić potomstwa. Choć wielu mężczyzn decyduje się na ten krok z myślą o długoterminowej antykoncepcji, niektórzy z nich z czasem mogą zmienić zdanie i zapragną dziecka. Sprawdź, czy wazektomia jest odwracalna, jakie są szanse na przywrócenie płodności oraz na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o zabiegu.

podwiązanie nasieniowodów.jpg
Artykuły -Szpital Puławska

Na czym polega podwiązanie nasieniowodów? Kiedy zdecydować się zabieg?

Interesuje Cię trwała antykoncepcja dla mężczyzn? Dowiedz się, czym jest podwiązanie nasieniowodów, czy zabieg ten jest legalny, na czym polega i w jakich przypadkach można go wykonać.

antykoncepcja dla mężczyzn.jpg
Artykuły -Szpital Puławska

Jakie są rodzaje antykoncepcji dla mężczyzn?

Antykoncepcja dla mężczyzn to ważny temat, który zyskuje na znaczeniu. Choć dostępne są skuteczne metody zapobiegania ciąży, wciąż istnieje potrzeba dalszego rozwoju i badań nad nowymi formami, takimi jak antykoncepcja hormonalna dla mężczyzn. Współpraca panów w planowaniu rodziny jest kluczowa dla zdrowia i dobrostanu partnerów, a także dla odpowiedzialnego podejścia do rodzicielstwa. Przeczytaj więcej o metodach antykoncepcji u mężczyzn. Zachęcamy do konsultacji z lekarzem w celu wyboru najodpowiedniejszej metody antykoncepcyjnej.