Jakie są przyczyny bólu z tyłu głowy? Jakie badania wykonać?

25.06.2024

Ból głowy to bez wątpienia jedna z częstszych przyczyn zgłaszania się Pacjentów do lekarzy. Dolegliwości odczuwane mogą być w różnym miejscu w głowie. Przykładowo ból z tyłu głowy daje podejrzenie nadciśnienia tętniczego, migreny czy problemów z kręgosłupem w odcinku szyjnym.

1017-bol-z-tylu-glowy.jpeg

Spis treści

 Jakie mogą być przyczyny bólu głowy z tyłu?
Do jakiego lekarza się zgłosić z bólem z tyłu głowy?
Jak umówić wizytę
Diagnozowanie przyczyny bólu potylicy

Ból głowy to powszechnie występujący problem. W zależności od umiejscowienia bólu można podejrzewać jego podłoże. Jednakże pewne rozpoznanie dadzą dopiero specjalistyczne badania. Poznaj przyczyny bólu potylicy. Sprawdź, na podstawie jakich badań lekarz stawia rozpoznanie bólu z tyłu głowy.

 Jakie mogą być przyczyny bólu głowy z tyłu?


Eksperci zwracają uwagę na wiele potencjalnych przyczyn bólu z tyłu głowy. Wymieniają wśród nich m.in.: neuralgię potyliczną, uraz głowy, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, guz mózgu, krwotok podpajęczynówkowy. Ból z tyłu głowy towarzyszy licznym infekcjom i stanom zapalnym. Jest jednym z objawów zapalenia ucha środkowego, anginy, grypy, przeziębienia, zapalenia okostnej, chorób jamy ustnej.

Do częściej diagnozowanych przyczyn bólu potylicy należą:

●        nadciśnienie tętnicze krwi – ból z tyłu głowy to obok zawrotów głowy, szumu w uszach jeden z głównych objawów skoku ciśnienia; charakterystyczny jest tutaj pulsujący ból głowy z tyłu, który Pacjenci opisują jako ucisk w potylicy;

●        choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa w odcinku szyjnym – zniekształcenia kręgów są przyczyną ucisku wywieranego na rdzeń nerwowy i przebiegające w okolicy nerwy, konsekwencją tego jest ból z tyłu głowy i karku, zwany również migreną szyjną, towarzyszą mu: ograniczenie ruchów szyją, sztywność, a z czasem dodatkowo uczucie ciężkości głowy, drętwienie i mrowienie w rękach, szumy uszne, spadek siły mięśniowej rąk, zawroty głowy;

●        migrena – typowy jest dla niej pulsujący ból z tyłu głowy, który utrudnia codzienne funkcjonowanie, towarzyszą mu nierzadko nadwrażliwość na zapach, hałas, światło, osłabienie, nudności, wymioty; dolegliwości pojawiają się u osób predysponowanych pod wpływem rozmaitych czynników, w tym m.in.: wysiłku fizycznego, niektórych pokarmów (np. pikantnego jedzenia, czekolady, alkoholu), zimnego powietrza; za najbardziej prawdopodobną przyczynę migrenowego bólu z tyłu głowy eksperci uważają zaburzenia naczyniowe;

●        napięciowy ból głowy – jak dotąd nie poznano dokładnej przyczyny jego powstawania (jest to tzw. pierwotny ból głowy), eksperci podejrzewają, że tego rodzaju ból w tylnej części głowy może być związany m.in. ze zmęczeniem, niedoborem snu, odwodnieniem, głodem; opisywany jest on jako ucisk głowy z tyłu, jak podczas noszenia ciasnego hełmu czy kasku.

Zobacz także: Napięciowy ból głowy – objawy, diagnostyka i leczenie

Do jakiego lekarza się zgłosić z bólem z tyłu głowy?


Jeśli odczuwasz bólu z tyłu głowy, zgłoś się do lekarza rodzinnego. Specjalista ten postara się określić podłoże odczuwanych dolegliwości, a przy podejrzeniu określonej ich przyczyny skieruje Cię do odpowiedniego lekarza. Przykładowo, gdy ból potylicy może wynikać z zaburzeń ze strony kręgosłupa w odcinku szyjnym, wypisze skierowanie do neurologa, z kolei przy nadciśnieniu tętniczym zleci konsultację u kardiologa lub hipertensjologa. W przypadku nagłego, silnego, uporczywego bólu głowy nie zwlekaj i wezwij pomoc medyczną, dzwoniąc pod numer 112 lub 999.

Zobacz także: Tomografia głowy – na czym polega?

Jak umówić wizytę

Zapytaj Lekarza.svg

Umów badanie w ramach abonamentu

wozek-zakupy-sklep.svg

Umów wizytę płatną

22 275 96 28

Diagnozowanie przyczyny bólu potylicy


Diagnostyka przyczyn bólu potylicy rozpoczyna się od szczegółowo przeprowadzonego wywiadu medycznego. Lekarz zapyta Cię m.in. o: częstotliwość występowania bólu głowy, jego intensywność, czas trwania, umiejscowienie, objawy towarzyszące, okoliczności pojawienia się, czynniki, którego go łagodzą i nasilają, dodatkowo o prowadzony styl życia, stosowane leki, historię zdrowia. Następnie przejdzie do badania fizykalnego, podczas którego zmierzy ciśnienie tętnicze. Specjalista zleci wykonanie badań z krwi (zazwyczaj są to: morfologia krwi z rozmazem, poziom elektrolitów, OB, CRP, kreatynina), aby ocenić ogólny stan zdrowia. Najwięcej informacji dostarczą mu jednak badania obrazowe. Przy bólu z tyłu głowy zleca się przeważnie rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową.

Na podstawie tomografii komputerowej możliwa jest ocena struktur anatomicznych głowy i szyi, a tym samym wczesne rozpoznanie m.in. nowotworów, zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, krwawienia doczaszkowego, chorób ucha środkowego. Rezonans magnetyczny uważany jest jednak za bardziej czułą metodę badania głowy. Eksperci uważają, że z większą precyzją wykrywa zmiany w układzie nerwowym. Pozwala zdiagnozować m.in. choroby naczyniowe, strukturalne wady rozwojowe, choroby przysadki mózgowej, nowotwory. Podkreślić trzeba, że wykorzystywane w rezonansie pole magnetyczne nie wpływa w żaden sposób na organizm. Jeśli zachodzi potrzeba, lekarz poszerza diagnostykę o dodatkowe badania (np.: oznaczenie poziomu hormonów, badanie bakteriologiczne, RTG kręgosłupa szyjnego, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego, badanie EEG). Tylko na podstawie dokładnej diagnostyki lekarz jest w stanie ustalić przyczynę bólu z tyłu głowy i adekwatnie do niej zaplanować leczenie.

Źródła
  1. M.S. Robbins, Diagnosis and Management of Headache: A Review, „JAMA” 2021, t. 325, nr 18, s. 1874–1885.
  2. A. Stępień, Bóle głowy. Patofizjologia. Diagnostyka. Leczenie, Medical Tribune Polska, Warszawa 2017.
  3. A. Walling, Frequent Headaches: Evaluation and Management, „American Family Physician” 2020, t. 101, nr 7, s. 419–428.

Zobacz także

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi