Jakie są objawy złamanego palca u stopy? Badania i leczenie

29.07.2024

Złamany palec u stopy to dość powszechna kontuzja, która może wystąpić na skutek urazu, najczęściej silnego uderzenia lub upadku ciężkiego przedmiotu na palec. Dowiedz się, po czym rozpoznać, że palec u stopy jest złamany. Poznaj metody diagnostyki i leczenia.

Jakie są objawy złamanego palca u stopy? Badania i leczenie

Spis treści

Po czym poznać, że palec u stopy jest złamany?
Diagnostyka złamanego palca u stopy
Jak umówić wizytę
Jak przebiega leczenia złamanego palca u stopy?
Rehabilitacja

Po czym poznać, że palec u stopy jest złamany?

Zastanawiasz się, jak wygląda złamany palec u stopy? Najczęstsze objawy, po których można rozpoznać jego złamanie, to:

  • Ból – pojawia się zazwyczaj natychmiast po urazie, jest intensywny i nasila się przy dotyku lub ruchu palca.
  • Obrzęk – złamany palec może stać się opuchnięty w ciągu kilku minut lub kilku godzin po urazie.
  • Siniak – uraz powoduje siniaki wokół palca, które mogą się obejmować również sąsiednie palce.
  • Trudności w chodzeniu.
  • Zmiana koloru skóry – skóra wokół złamanego palca może stać się czerwona lub fioletowa.
  • Zniekształcenie – palec może wyglądać na zdeformowany lub być w nienaturalnej pozycji.
  • Trzeszczenie lub uczucie tarcia – można odczuwać lub usłyszeć dźwięk trzasku lub tarcia przy poruszaniu palcem.
  • Ciepło – skóra w okolicy złamania może być cieplejsza w dotyku.

Zobacz także: Ból kości.

Jeśli doświadczasz któregokolwiek z powyższych objawów lub podejrzewasz złamanie palca, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Odpowiednia diagnoza i leczenie mogą zapobiec powikłaniom i przyspieszyć proces gojenia.

Diagnostyka złamanego palca u stopy

Aby potwierdzić złamanie palca u stopy, lekarz zleca lub przeprowadza następujące badania:

  1. Wywiad medyczny – lekarz zadaje pytania dotyczące urazu, np. jak do niego doszło, czy Pacjent słyszał trzask lub poczuł ból w momencie urazu, czy Pacjent ma trudności z chodzeniem, jakie są inne objawy urazu.
  2. Badanie fizykalne – lekarz dokładnie ogląda i dotyka palec, aby ocenić obrzęk, zniekształcenia, ból przy dotyku, zakres ruchu palca.
  3. Badania obrazowe – aby potwierdzić złamanie i ocenić jego stopień oraz lokalizację, lekarz zleca badania obrazowe:
    • RTG stopy – to najczęściej stosowane badanie do diagnozy złamań kości palców. Wykonuje się zdjęcia rentgenowskie z różnych kątów, aby dokładnie zobrazować struktury kostne. RTG jest szybkie, szeroko dostępne, dokładnie pokazuje linie złamania i przemieszczenia fragmentów kości.
    • Tomografia komputerowa stopy – zostaje zlecona w przypadku skomplikowanych złamań, aby uzyskać bardziej szczegółowy obraz kości i otaczających struktur. Jest dokładniejsza niż rentgen, może pokazać drobne pęknięcia i bardziej skomplikowane urazy. Dowiedz się więcej na temat tomografii komputerowej kości i stawów.
    • Rezonans magnetyczny stopy – rzadko stosowany przy prostych złamaniach palców, ale pomocny w ocenie uszkodzeń tkanek miękkich, więzadeł i ścięgien (zobacz także: Rezonans magnetyczny stawów i tkanek miękkich w kończynach).
    • USG ortopedyczne – może być używane do oceny tkanek miękkich i przepływu krwi wokół miejsca urazu. USG stosowane jest jako uzupełnienie innych badań obrazowych.

Sprawdź, na czym polega USG stawu skokowego.

Jak umówić wizytę

Zapytaj Lekarza.svg

Umów badanie w ramach abonamentu

wozek-zakupy-sklep.svg

Umów wizytę płatną

22 275 96 28

Jak przebiega leczenia złamanego palca u stopy?

Pierwsza pomoc w przypadku podejrzenia złamania palca u stopy obejmuje:

  • Odpoczynek – unikaj obciążania zranionego palca, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom.
  • Chłodzenie – przykładaj do palca owinięty w ręcznik lód na 15–20 minut co 1–2 godziny.
  • Uniesienie stopy powyżej poziomu serca – pomaga zmniejszyć obrzęk.
  • Bandażowanie palca z sąsiednim zdrowym palcem – zapewnia pewną stabilność.
  • Zgłoś się do lekarza.


    Leczenie złamanego palca u stopy zależy od rodzaju i lokalizacji złamania. Większość złamań palców u stopy można leczyć zachowawczo poprzez:
  • Unieruchomienie – złamanego palca przykleja się do sąsiedniego palca za pomocą plastra, aby go unieruchomić. Lekarz może zalecić noszenie specjalnych butów ortopedycznych lub sandałów medycznych, które chronią palec i zmniejszają obciążenie stopy.
  • W niektórych przypadkach konieczne jest założenie szyny lub gipsu, aby zapewnić stopie stabilność i prawidłowe gojenie.
  • Odpoczynek i ochrona – zaleca się unikanie chodzenia na dłuższe dystanse i stania przez dłuższy czas. Kule mogą zmniejszyć obciążenie stopy podczas chodzenia.
  • Farmakoterapia – stosowanie leków przeciwbólowych, takich jak paracetamol czy ibuprofen, aby złagodzić ból i zmniejszyć stan zapalny.

W niektórych przypadkach, gdy złamanie jest skomplikowane, z przemieszczeniem fragmentów kości lub jeśli nie goi się prawidłowo, konieczna bywa operacja. Chirurg może wykonać redukcję zamkniętą. To manipulowanie kością bez otwierania skóry, aby ustawić ją w prawidłowej pozycji. W cięższych przypadkach konieczna jest redukcja otwarta i stabilizacja wewnętrzna (ORIF). To operacyjne ustawienie kości w prawidłowej pozycji za pomocą śrub, płytek lub drutów.

Rehabilitacja

Po zakończeniu unieruchomienia lub operacji ważne jest przeprowadzenie rehabilitacji, aby przywrócić pełną funkcjonalność palca. Pacjent wykonuje ćwiczenia rozciągające i wzmacniające, które są pomocne w przywracaniu zakresu ruchu i siły palca. Fizjoterapeuta opracowuje specjalny plan ćwiczeń i dobiera dodatkowo zabiegi. Odpowiednie leczenie i rehabilitacja złamanego palca u stopy są kluczowe dla zapewnienia prawidłowego gojenia i zapobiegania długoterminowym komplikacjom.

Przeczytaj o rezonansie magnetycznym stawu skokowego.

Źródła

Bibliografia

D. Morrone, V. Morrone, Acute Pulmonary Embolism: Focus on the Clinical Picture, „Korean Circulation Journal” 2018, t. 48, nr 5, s. 365–381.
D. Zawadzki, Omdlenie w gabinecie stomatologicznym, „Magazyn Stomatologiczny” 2018, nr 12, s. 96–99.

Zobacz także

Złamanie kości śródstopia – objawy, badania, czas i sposób leczenia
Diagnostyka

Złamanie kości śródstopia – objawy, badania, czas i sposób leczenia

Kości śródstopia to pięć długich kości znajdujących się w środkowej części stopy, które łączą palce z kośćmi stępu. Złamanie ich to uraz, który często występuje w wyniku upadków, uderzeń, skręceń lub przeciążeń, zwłaszcza u sportowców. Sprawdź, jak lekarz rozpoznaje złamanie kości śródstopia i jak się je leczy.

Złamany nos – jak wygląda i ile się zrasta? Badania i leczenie
Diagnostyka

Złamany nos – jak wygląda i ile się zrasta? Badania i leczenie

Złamany nos jest jedną z najczęstszych kontuzji twarzy. Może wystąpić w wyniku urazu, takiego jak uderzenie, upadek lub wypadek. Objawy, badania diagnostyczne oraz proces leczenia zależą od stopnia złamania i towarzyszących uszkodzeń. Dowiedz się więcej na temat złamania nosa.

Rezonans magnetyczny głowy
Diagnostyka

Światowy Dzień Radiologii – znaczenie obrazowania radiologicznego w medycynie

Radiologia dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii obrazowania stale poszerza swoje możliwości diagnostyczne i terapeutyczne, co przekłada się na poprawę jakości opieki zdrowotnej i skuteczności leczenia pacjentów. Dla upamiętnienia Wilhelma Roentgena, który dokładnie 129 lat temu odkrył promieniowanie X, obchodzony jest Światowy Dzień Radiologii.