Jak wygląda krwiak? Kiedy powstaje? Jak przebiega leczenie?

25.06.2024

Krwiak to nagromadzenie krwi w obrębie tkanek, do którego dochodzi w wyniku przerwania ciągłości naczyń krwionośnych. Może być on widoczny jako charakterystyczna zmiana na skórze. Poznaj przyczyny jego powstawania, rodzaje i możliwości leczenia.

Jak wygląda krwiak? Kiedy powstaje? Jak przebiega leczenie?

Spis treści

Jakie są przyczyny powstania krwiaka?
Rodzaje krwiaków
Diagnostyka
Jak umówić wizytę
Objawy
Leczenie

Jakie są przyczyny powstania krwiaka?

Przyczyną powstania krwiaka jest najczęściej uraz, zwłaszcza u osób z predyspozycją do krwawień. Może być wynikiem np. upadku z wysokości, uderzenia lub długotrwałego ucisku na tkanki.

Niektóre choroby i konkretne stany mogą zwiększać ryzyko powstania krwiaka. Do czynników ryzyka należą:

●      kruchość naczyń krwionośnych;

●      przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych (zwiększają ryzyko niespodziewanych krwawień);

●      zbyt mała ilość płytek krwi w organizmie;

●      choroby wątroby oraz nowotworowe;

●      zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi.

Rodzaje krwiaków

Wyróżnia się kilka rodzajów krwiaków, w zależności od miejsca, w którym następuje wylew krwi, m.in.:

●      śródczaszkowy – jest wynikiem uszkodzenia naczyń krwionośnych w obrębie czaszki, np. krwiak nadtwardówkowy lub podtwardówkowy;

●      podpaznokciowy – występuje w obrębie tkanek zlokalizowanych pod paznokciem, zwykle na skutek urazu;

●      opłucnej – może wystąpić w przebiegu urazu płuc, złamania żebra czy mostka;

●      podtorebkowy śledziony – powstaje m.in. w wyniku pęknięcia śledziony.

 

Diagnostyka

Lekarz bada najpierw obszar dotknięty krwiakiem, oceniając wielkość, kolor, temperaturę i ewentualną bolesność. Może również sprawdzić, czy istnieją inne obrażenia. Na tym etapie należy zgłosić mu wszelkie dolegliwości oraz choroby, które mogą wpływać na krzepliwość krwi lub zdolność organizmu do gojenia ran.

Czasami specjalista zleca badania obrazowe, takie jak ultrasonografia, tomografia komputerowa (TK) lub rezonans magnetyczny (MRI), aby dokładniej ocenić krwiak i uszkodzenia tkanek wokół niego. Badanie poziomu hemoglobiny i hematokrytu pozwala natomiast oszacować, czy doszło do dużej utraty krwi.

Po zdiagnozowaniu krwiaka lekarz może zalecić monitorowanie objawów i regularne kontrole, aby upewnić się, że ten prawidłowo się wchłania i nie powoduje poważniejszych problemów. Obecność krwiaka śródczaszkowego często wymaga leczenia operacyjnego.

Jak umówić wizytę

Zapytaj Lekarza.svg

Umów badanie w ramach abonamentu

wozek-zakupy-sklep.svg

Umów wizytę płatną

22 880 90 80 

Objawy

Mogą się różnić one w zależności od lokalizacji i wielkości krwiaka. Powszechne objawy obejmują ból w obszarze dotkniętym urazem, zwłaszcza gdy jest on uciskany. Poza tym typowe jest wystąpienie obrzęku w okolicy krwiaka. Może także pojawić się wyczuwalny guz.

W zależności od lokalizacji krwiaki wywołują dodatkowe objawy: zawroty głowy, nudności, wymioty, problemy z widzeniem lub mową (jeśli dotyczą obszaru mózgu), duszności bądź bóle w klatce piersiowej (gdy dotyczą opłucnej) czy ból brzucha (krwiak podtorebkowy śledziony)

Leczenie

W przypadku mniejszych, bezobjawowych krwiaków lekarz może zalecić regularną obserwację, ponieważ często zmiany te znikają samoistnie. Niekiedy konieczne jest stosowanie leków przeciwbólowych. Czasami stosuje się także aspirację, czyli usunięcie nagromadzonej krwi poprzez nakłucie i odessanie zawartości za pomocą igły i strzykawki. W niektórych przypadkach konieczne bywa chirurgiczne usunięcie krwiaka, szczególnie gdy jest on duży i wywiera nacisk na otaczające struktury.

W przypadku krwiaków podskórnych lub śródmięśniowych stosuje się opatrunki uciskowe lub specjalne opaski, co pozwala zminimalizować krwawienie i pomaga we wchłanianiu krwiaka. Po ustąpieniu objawów może być pomocna fizjoterapia. Pozwala ona przywrócić funkcje uszkodzonej części ciała oraz zapobiega ewentualnym powikłaniom.

Źródła

Kmieciak B., Zawadzki D., Sikora J., Pierwsza pomoc w stanach zagrożenia życia i zdrowia, Wydawnictwo Medical Education, Warszawa 2021.

Podstawy chirurgii. Podręcznik dla lekarzy specjalizujących się w dziedzinie chirurgii ogólnej. Tom I i II, Jacek Szmidt, Jarosław Kużdżał oraz Marek Krawczyk, Tomasz Kruszyna, Paweł Lampe, Grzegorz Wallner, Wojciech M. Wysocki, 2022.

Zobacz także

Przysadka mózgowa – funkcje i choroby związane z tym organem
Zdrowie na co dzieńDiagnostyka

Przysadka mózgowa – funkcje i choroby związane z tym organem

Przysadka mózgowa, nazywana również gruczołem nadrzędnym, odgrywa kluczową rolę w regulacji wielu podstawowych funkcji organizmu. Mimo swoich niewielkich rozmiarów – ma zaledwie 1 cm średnicy – jest odpowiedzialna za produkcję hormonów, które wpływają na wzrost, rozwój, metabolizm, rozrodczość oraz reakcje organizmu na stres. Zaburzenia w funkcjonowaniu tego organu mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dowiedz się, jak zbudowana jest przysadka mózgowa, jakie hormony wytwarza oraz jakie choroby mogą jej dotyczyć.

Badania w sedacji – przygotowanie i wskazania
Diagnostyka

Badania w sedacji – przygotowanie i wskazania

Badania w sedacji polegają na przeprowadzaniu procedur diagnostycznych lub terapeutycznych u Pacjenta, który jest w stanie obniżonej świadomości, ale nadal przytomny i zdolny do odpowiedzi na proste pytania i polecenia. Sedacja ma na celu złagodzenie lęku, zmniejszenie dyskomfortu i bólu oraz ułatwienie przeprowadzenia badania.

Jak działa środek kontrastowy? Kiedy jest podawany?
Diagnostyka

Jak działa środek kontrastowy? Kiedy jest podawany?

Środek kontrastowy to substancja wykorzystywana w diagnostyce obrazowej w celu poprawy widoczności struktur i procesów zachodzących wewnątrz ciała. Działa poprzez zwiększenie kontrastu między różnymi tkankami, co ułatwia lekarzom ocenę i diagnozowanie różnych schorzeń. Przeczytaj, na czym polega działanie kontrastu, czy każdemu można go podać i w jaki sposób organizm go eliminuje. Te i znacznie więcej informacji znajdziesz w poniższym artykule.