Dna moczanowa – przyczyny, objawy, leczenie i czego unikać w diecie?

Dna moczanowa, dawniej nazywana podagrą, jest najczęściej rozpoznawaną chorobą zapalną stawów na całym świecie – występuje średnio u 2,5% populacji. Mężczyźni mają 7-krotnie większe ryzyko zachorowania niż kobiety. Ryzyko dny moczanowej wzrasta też z wiekiem. Dowiedz się, dlaczego dochodzi do rozwoju dny moczanowej, a także poznaj jej objawy i możliwości leczenia.

dna-moczanowa.jpg

Spis treści

Przyczyny dny moczanowej
Dna moczanowa – w jaki sposób się objawia?
Do kogo należy się zgłosić z objawami dny moczanowej?
Diagnostyka dny moczanowej
Jak umówić wizytę
Leczenie i profilaktyka napadów dny moczanowej
Dieta osób z dną moczanową
Powikłania dny moczanowej

W przebiegu dny moczanowej pod wpływem zbyt wysokiego poziomu kwasu moczowego we krwi dochodzi do jego odkładania się w stawach w postaci kryształków. Są one przyczyną nagłego bólu, obrzęku i zaczerwienienia stawów, najczęściej palucha u stopy. Leczenie ma na celu złagodzenie objawów i zapobieganie nawrotom choroby. Stosuje się leki przeciwzapalne i obniżające poziom kwasu moczowego we krwi. Chorzy na dnę moczanową powinni unikać spożywania dużych ilości mięsa, podrobów, owoców morza, niektórych owoców, a także alkoholu.

Przyczyny dny moczanowej

Objawy dny moczanowej są spowodowane przez nadmiar kwasu moczowego we krwi.  Kwas moczowy to produkt końcowy powstający w wyniku rozpadu puryn – składników organicznych zawartych w pokarmach np. mięsie, nabiale, roślinach strączkowych. Jeśli jego stężenie jest zbyt duże, zaczyna odkładać się w tkankach stawów lub w płynie stawowym, wywołując ból, zaczerwienienie i obrzęk. Dna moczanowa występuje u ok. 20% osób z podwyższonym kwasem moczowym w krwi. Przyczyn wzrostu kwasu moczowego może być wiele – m.in. wysokobiałkowa, mięsna dieta, picie dużej ilości soków słodzonych fruktozą, nadużywanie alkoholu, stosowanie leków np. aspiryny, leków moczopędnych. U osób z niewydolnością nerek wydalanie kwasu moczowego jest upośledzone, dlatego może u nich dojść do jego nagromadzenia i rozwoju objawowej dny. Również choroby nowotworowe, w których dochodzi do rozrostu i nadmiernego rozpadu komórek szpiku (np. białaczka, czerwienica prawdziwa), mogą gwałtownie zwiększać stężenie kwasu moczowego we krwi.

Dna moczanowa – w jaki sposób się objawia?

Napad dny moczanowej rozpoczyna się bardzo nagłym i silnym bólem stawu, który jest zaczerwieniony, obrzęknięty i tkliwy. Najczęściej pacjenci zgłaszają dolegliwości w obrębie palucha u stopy, choć dna może zajmować także stawy skokowe, kolanowe, łokciowe i drobne stawy palców. Ból jest najbardziej dotkliwy w ciągu pierwszych dwunastu godzin napadu dny, później zaczyna ustępować. Czas całkowitego ustąpienia objawów jest kwestią indywidualną – u niektórych pacjentów napad dny moczanowej trwa kilka dni, a u innych nawet kilka tygodni. U chorych na dnę moczanową jest znacznie zwiększone ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej. Schorzenie może doprowadzić do pojawienia się kolki nerkowej, która jest opisywana jako bardzo silny, kłujący ból w okolicy lędźwiowej, związany z obecnością kamieni w drogach moczowych.

Do kogo należy się zgłosić z objawami dny moczanowej?

W przypadku napadu dny moczanowej należy się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu, internisty lub lekarza rodzinnego. Określi on, czy powodem objawów może być napad dny i gdy będzie taka potrzeba, zaleci podstawowe badania. Jeśli są wskazania, następnym krokiem zaleconym przez lekarza może być konsultacja u specjalisty – reumatologa. Pacjenci ze stwierdzoną dną moczanową pozostają pod stałą kontrolą lekarza przez kolejne lata w celu monitorowania leczenia i poziomów kwasu moczowego we krwi.

Zobacz także: Zwyrodnienie stawów – na czym polega leczenie tej przewlekłej choroby?

Diagnostyka dny moczanowej

Lekarz, aby potwierdzić diagnozę i wykluczyć inne możliwe przyczyny zapalenia stawów, zaleci wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych i obrazowych, takich jak:

  • badanie poziomu kwasu moczowego we krwi – zwykle jest on podwyższony, jednak u niektórych pacjentów z atakiem dny jego stężenie może być prawidłowe;
  • badanie płynu stawowego – ma on charakter zapalny i wykrywa się w nim kryształy moczanowe;
  • badanie RTG, USG, tomografia komputerowa – u pacjentów z dną mogą być obecne kryształki w tkankach otaczających staw.

Jak umówić wizytę

Zapytaj Lekarza.svg

Umów badanie w ramach abonamentu

wozek-zakupy-sklep.svg

Umów wizytę płatną

22 275 96 28

Leczenie i profilaktyka napadów dny moczanowej

Leczenie skupia się na łagodzeniu objawów obecnego ataku i zapobieganiu ich nawrotom w przyszłości. Ból w przebiegu dny moczanowej bardzo dobrze łagodzą duże dawki niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. ibuprofenu) i glikokortykosteroidy. Wykorzystuje się także kolchicynę, która obniża poziom kwasu moczowego we krwi. W profilaktyce nawrotów dny moczanowej pacjentom zaleca się:

  • modyfikację diety;
  • zmniejszenie masy ciała;
  • dbanie o odpowiednie nawodnienie (minimum 2 litry wody dziennie);
  • aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności;
  • rzucenie palenia i unikanie picia alkoholu.

Stosuje się również leki zmniejszające produkcję kwasu moczowego (allopurynol, febuksostat) lub zwiększające jego wydalanie z moczem (np. probenecyd). Niektóre leki moczopędne stosowane w leczeniu nadciśnienia (np. furosemid, hydrochlorotiazyd, losartan) mogą zwiększać stężenie kwasu moczowego we krwi, dlatego konieczna jest ich zamiana na inne, równie skuteczne preparaty.

Zobacz także: Reaktywne zapalenie stawów – co to jest? Objawy, przyczyny, zapobieganie choroby

Dieta osób z dną moczanową

Pacjenci z dną moczanową powinni unikać produktów, które są bogate w puryny – związki te są w organizmie przekształcane w kwas moczowy. Należy do nich mięso (w szczególności czerwone, drób, podroby, wędliny), ryby (łosoś, makrela, pstrąg, karp), niektóre warzywa i owoce (groch, fasola, szpinak, kukurydza, melon, morele suszone), a także sery topione i pleśniowe, czekolada czy kakao. Konieczne jest ograniczenie picia słodzonych fruktozą gotowych soków i alkoholu. Utrzymywanie odpowiedniej diety przez pacjentów jest kluczowym uzupełnieniem leczenia farmakologicznego – dzięki obniżeniu poziomu kwasu moczowego we krwi zmniejsza się ryzyko nawrotu dny moczanowej.

Powikłania dny moczanowej

W przypadku nieleczenia dny moczanowej lub rozwinięcia się po wielu latach postaci przewlekłej może dojść do uszkodzenia chrząstki i stawów w wyniku odkładających się kryształów moczanu sodu. Guzki dnawe (złogi kryształów) mają różnorodną lokalizację (również w narządach wewnętrznych), w wyniku czego mogą powodować dolegliwości wynikające z ucisku na nerwy i naczynia. Dna moczanowa sprzyja również rozwojowi kamicy moczowej (odkładania się kamieni w układzie moczowym). Osoby z rozpoznaną dną powinny regularnie kontrolować czynność nerek oraz poziom kwasu moczowego we krwi.

Źródła
  1. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2021, wyd. 12, Kraków 2021.
  2. M. Puszczewicz, B. Grygiel-Górniak, Dna moczanowa – nowe mechanizmy molekularne i możliwości terapeutyczne, https://www.przegladreumatologiczny.pl/dna-moczanowa-nowe-mechanizmy-molekularne [dostęp: listopad 2021].
  3. Z. Guła i wsp., Dna moczanowa, Medycyna praktyczna dla pacjentów 2017, online: https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/63788,dna-moczanowa [dostęp: 23.11.2021].

Zobacz także

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi