Czym jest wodonercze? Objawy, przyczyny i leczenie
Wodonercze jest chorobą, która może dotknąć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Charakteryzuje się poszerzeniem miedniczek nerkowych, co jest następstwem utrudnionego odpływu moczu. Sprawdź, czym charakteryzuje się to schorzenie, jakie są jego przyczyny, objawy, a także metody leczenia.
Spis treści
Definicja wodonercza
Wodonercze, znane również jako hydronephrosis, jest stanem, w którym dochodzi do poszerzenia miedniczek i kielichów nerkowych, będących początkowym odcinkiem dróg moczowych. Inaczej mówiąc, występuje ono, gdy mocz nie może swobodnie odpłynąć z nerek i zalega w nich. Może to prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak nawracające zakażenia układu moczowego, a nawet niewydolność nerek. Wodonercze może rozwijać się jednostronnie, dotykając tylko jednej nerki lub obustronnie, wpływając na obie jednocześnie.
Przyczyny wodonercza
Przyczyny wodonercza dzieli się na nabyte i wrodzone. Jedną z najczęstszych nabytych przyczyn wodonercza są kamienie nerkowe. Mogą one w znacznym stopniu blokować odpływ moczu. Poza tym są nimi także zmiany nowotworowe (te również prowadzą do podobnych objawów, szczególnie jeśli są zlokalizowane w pobliżu ujścia moczowodu) czy znaczny przerost gruczołu krokowego. Czasami wodonercze może być spowodowane innymi problemami anatomicznymi, takimi jak zwężenie moczowodu lub zastawka tylna zlokalizowana w pęcherzu moczowym.
Wrodzone przyczyny wodonercza to przede wszystkim wady wrodzone układu moczowego. Wodonercze wrodzone jest jedną z najczęściej stwierdzanych nieprawidłowości u płodów podczas przeprowadzania badań prenatalnych. Zazwyczaj jest to stan przejściowy, który powinien ustąpić samoistnie, jednak w niektórych przypadkach może być konieczne przeprowadzenie leczenia.
Jakie są objawy wodonercza?
Objawy wodonercza mogą się różnić w zależności od przyczyny i stopnia zaawansowania schorzenia. Najpowszechniejszymi i najbardziej charakterystycznymi symptomami są:
● ból w okolicy lędźwiowej – może być silny i tępy oraz dodatkowo nasilać się po spożyciu płynów,
● trudności z oddawaniem moczu lub nawet bezmocz,
● zmniejszenie apetytu,
● nudności, wymioty, bóle brzucha.
Zobacz także: Jak wykryć guz nadnerczy? Objawy i leczenie
Diagnostyka wodonercza
Wodonercze jest możliwe do rozpoznania podczas badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Pozwala ono na skontrolowanie budowy nerek, co jest szczególnie pomocne w diagnostyce tego schorzenia. Dodatkowo, lekarz może zlecić przeprowadzenie badania ogólnego moczu, które pozwala na ocenę jego składu. W niektórych przypadkach wykorzystywane są inne metody diagnostyczne, takie jak np. urografia.
Jakie są sposoby leczenia wodonercza?
Leczenie wodonercza zależne jest od zdiagnozowanej przyczyny. W przypadku łagodnych przypadków wodonercza, może być zalecane obserwowanie stanu pacjenta i monitorowanie konkretnych objawów. Najczęściej stosowane są metody farmakoterapii oraz leczenie zabiegowe.
Ponadto przeprowadza się również zabiegi operacyjne, np. korektę wad anatomicznych. W każdym przypadku leczenie powinno być indywidualnie dostosowane do pacjenta, jego potrzeb i stanu oraz stopnia zaawansowania choroby.
Powikłania
Jeżeli wodonercze nie jest odpowiednio leczone, może prowadzić do poważnych powikłań. Obejmują one nawracające infekcje dróg moczowych, uszkodzenie nerek, a nawet ich niewydolność. Poza tym choremu grozi także roponercze czy urosepsa.
Właśnie z tych powodów tak ważna jest wiedza na temat choroby, jej objawów oraz możliwości leczenia. Pamiętaj, że już po zaobserwowaniu pierwszych dolegliwości warto zgłosić się do lekarza.