Czym jest wodonercze? Objawy, przyczyny i leczenie

25.06.2024

Wodonercze jest chorobą, która może dotknąć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Charakteryzuje się poszerzeniem miedniczek nerkowych, co jest następstwem utrudnionego odpływu moczu. Sprawdź, czym charakteryzuje się to schorzenie, jakie są jego przyczyny, objawy, a także metody leczenia.

Czym jest wodonercze? Objawy, przyczyny i leczenie

Spis treści

Definicja wodonercza
Przyczyny wodonercza
Jakie są objawy wodonercza?
Diagnostyka wodonercza
Jak umówić wizytę
Jakie są sposoby leczenia wodonercza?
Powikłania

Definicja wodonercza


Wodonercze, znane również jako hydronephrosis, jest stanem, w którym dochodzi do poszerzenia miedniczek i kielichów nerkowych, będących początkowym odcinkiem dróg moczowych. Inaczej mówiąc, występuje ono, gdy mocz nie może swobodnie odpłynąć z nerek i zalega w nich. Może to prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak nawracające zakażenia układu moczowego, a nawet niewydolność nerek. Wodonercze może rozwijać się jednostronnie, dotykając tylko jednej nerki lub obustronnie, wpływając na obie jednocześnie.

Przyczyny wodonercza


Przyczyny wodonercza dzieli się na nabyte i wrodzone. Jedną z najczęstszych nabytych przyczyn wodonercza są kamienie nerkowe. Mogą one w znacznym stopniu blokować odpływ moczu. Poza tym są nimi także zmiany nowotworowe (te również prowadzą do podobnych objawów, szczególnie jeśli są zlokalizowane w pobliżu ujścia moczowodu) czy znaczny przerost gruczołu krokowego. Czasami wodonercze może być spowodowane innymi problemami anatomicznymi, takimi jak zwężenie moczowodu lub zastawka tylna zlokalizowana w pęcherzu moczowym.

Wrodzone przyczyny wodonercza to przede wszystkim wady wrodzone układu moczowego. Wodonercze wrodzone jest jedną z najczęściej stwierdzanych nieprawidłowości u płodów podczas przeprowadzania badań prenatalnych. Zazwyczaj jest to stan przejściowy, który powinien ustąpić samoistnie, jednak w niektórych przypadkach może być konieczne przeprowadzenie leczenia.

Jakie są objawy wodonercza?


Objawy wodonercza mogą się różnić w zależności od przyczyny i stopnia zaawansowania schorzenia. Najpowszechniejszymi i najbardziej charakterystycznymi symptomami są:

●      ból w okolicy lędźwiowej – może być silny i tępy oraz dodatkowo nasilać się po spożyciu płynów,

●      trudności z oddawaniem moczu lub nawet bezmocz,

●      zmniejszenie apetytu,

●      nudności, wymioty, bóle brzucha.

Zobacz także: Jak wykryć guz nadnerczy? Objawy i leczenie

Diagnostyka wodonercza


Wodonercze jest możliwe do rozpoznania podczas badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Pozwala ono na skontrolowanie budowy nerek, co jest szczególnie pomocne w diagnostyce tego schorzenia. Dodatkowo, lekarz może zlecić przeprowadzenie badania ogólnego moczu, które pozwala na ocenę jego składu. W niektórych przypadkach wykorzystywane są inne metody diagnostyczne, takie jak np. urografia.

Jak umówić wizytę

Zapytaj Lekarza.svg

Umów badanie w ramach abonamentu

wozek-zakupy-sklep.svg

Umów wizytę płatną

22 880 90 80 

Jakie są sposoby leczenia wodonercza?


Leczenie wodonercza zależne jest od zdiagnozowanej przyczyny. W przypadku łagodnych przypadków wodonercza, może być zalecane obserwowanie stanu pacjenta i monitorowanie konkretnych objawów. Najczęściej stosowane są metody farmakoterapii oraz leczenie zabiegowe.

Ponadto przeprowadza się również zabiegi operacyjne, np. korektę wad anatomicznych. W każdym przypadku leczenie powinno być indywidualnie dostosowane do pacjenta, jego potrzeb i stanu oraz stopnia zaawansowania choroby.

Powikłania

Jeżeli wodonercze nie jest odpowiednio leczone, może prowadzić do poważnych powikłań. Obejmują one nawracające infekcje dróg moczowych, uszkodzenie nerek, a nawet ich niewydolność. Poza tym choremu grozi także roponercze czy urosepsa.

Właśnie z tych powodów tak ważna jest wiedza na temat choroby, jej objawów oraz możliwości leczenia. Pamiętaj, że już po zaobserwowaniu pierwszych dolegliwości warto zgłosić się do lekarza.

Źródła
  1. Wodonercze - postępowanie diagnostyczne i lecznicze, Barański P, Kucharz E. Polski Przegląd Urologiczny, 2011; 65(4): 265-272.
  2. Choroby nerek. Diagnostyka i leczenie, pod red. Andrzeja Więckowskiego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.

Zobacz także

Przysadka mózgowa – funkcje i choroby związane z tym organem
Zdrowie na co dzieńDiagnostyka

Przysadka mózgowa – funkcje i choroby związane z tym organem

Przysadka mózgowa, nazywana również gruczołem nadrzędnym, odgrywa kluczową rolę w regulacji wielu podstawowych funkcji organizmu. Mimo swoich niewielkich rozmiarów – ma zaledwie 1 cm średnicy – jest odpowiedzialna za produkcję hormonów, które wpływają na wzrost, rozwój, metabolizm, rozrodczość oraz reakcje organizmu na stres. Zaburzenia w funkcjonowaniu tego organu mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dowiedz się, jak zbudowana jest przysadka mózgowa, jakie hormony wytwarza oraz jakie choroby mogą jej dotyczyć.

Badania w sedacji – przygotowanie i wskazania
Diagnostyka

Badania w sedacji – przygotowanie i wskazania

Badania w sedacji polegają na przeprowadzaniu procedur diagnostycznych lub terapeutycznych u Pacjenta, który jest w stanie obniżonej świadomości, ale nadal przytomny i zdolny do odpowiedzi na proste pytania i polecenia. Sedacja ma na celu złagodzenie lęku, zmniejszenie dyskomfortu i bólu oraz ułatwienie przeprowadzenia badania.

Jak działa środek kontrastowy? Kiedy jest podawany?
Diagnostyka

Jak działa środek kontrastowy? Kiedy jest podawany?

Środek kontrastowy to substancja wykorzystywana w diagnostyce obrazowej w celu poprawy widoczności struktur i procesów zachodzących wewnątrz ciała. Działa poprzez zwiększenie kontrastu między różnymi tkankami, co ułatwia lekarzom ocenę i diagnozowanie różnych schorzeń. Przeczytaj, na czym polega działanie kontrastu, czy każdemu można go podać i w jaki sposób organizm go eliminuje. Te i znacznie więcej informacji znajdziesz w poniższym artykule.