Czym jest filarioza? Przyczyny, objawy, diagnostyka

10.06.2024

Choroby wywoływane przez nicienie występują na całym świecie, szczególnie w krajach subtropikalnych i tropikalnych. Istotnym czynnikiem sprzyjającym rozprzestrzenianiu się filariozy jest zmiana klimatu i wzmożony ruch turystyczno-towarowy. Sprawdź, jakie objawy daje zakażenie pasożytami i jak się je leczy!

0826-filarioza.jpg

Spis treści

Czym jest filarioza?
Filarioza – objawy
Jak rozpoznać filariozę?
Jak umówić wizytę
Filarioza – na czym polega leczenie?
Filarioza – profilaktyka

Czym jest filarioza?

 

Filarioza jest przewlekłą chorobą pasożytniczą wywoływaną przez nicienie z grupy Filariaidae. Mogą na nią zapaść zarówno ludzie, jak i zwierzęta. Rozróżnia się setki gatunków filarii, z czego tylko osiem powoduje chorobę u człowieka. Biorąc pod uwagę towarzyszące jej objawy, wyróżniamy trzy rodzaje filarioz: limfatyczne, skórne i jam ciała. Do zakażenia filariami dochodzi w wyniku ukłucia przez zainfekowanego komara.

Do filariozy limfatycznej zaliczamy wuchereriozę i brugiozę. Przenoszą je komary z rodzaju Mansonia, Anopheles, Culex i Aedes. Owady pobierają mikrofilarie (nicienie w postaci larwalnej) razem z krwią zarażonego człowieka. W ciele komarów pasożyty przekształcają się do trzeciego stadium larwalnego i podczas ukąszenia wnikają do organizmu człowieka.

Wuchererioza, czyli filarioza wywoływana przez Wucheria bancrofti, występuje przede wszystkim w Azji, Afryce, Ameryce Południowej, Oceanii i na Karaibach. Chorobę wywoływaną przez nicienie Brugia malai rozpoznaje się przede wszystkim w Japonii, Korei, południowej części Chin, Indiach, Malezji, Indonezji i na Filipinach. Z kolei pasożytami Brugia timori można zarazić się na Timorze i pobliskich wyspach. W 70% przypadków filarioza przebiega bezobjawowo lub dolegliwości pojawiają się w wieku dorosłym.

Zobacz także: Czym jest legionelloza? Poznaj jej przyczyny i metody leczenia 

Filarioza – objawy


Filarioza limfatyczna objawia się powiększeniem węzłów chłonnych pachowych lub pachwinowych, podwyższoną temperaturą ciała, bólem w okolicy krocza i łuszczeniem się skóry. Dodatkowo pojawiają się bóle głowy, nudności, pokrzywka czy obrzęk narządów płciowych/kończyn. Niektórzy pacjenci oddają mlecznobiały mocz, a wzmożona reakcja immunologiczna przyczynia się do niedrożności limfatycznej, utraty masy ciała, osłabienia, duszności i suchego kaszlu.

W skrajnych przypadkach filarioza prowadzi do słoniowacizny kończyn, objawiającej się ogromną opuchlizną, stwardnieniem skóry, grudkowatymi naroślami i wybrzuszeniami. Nasilone zmiany zapalne powodują ginące lub martwe pasożyty. Może wówczas dojść do uszkodzenia śródbłonka naczyń limfatycznych i zastawek.


Do filarioz skórnych zaliczamy loaozę, onchocerkozę i mansonelozę. Pierwsza z nich objawia się świądem, zaczerwienieniem, zliszajowaceniem, grudkami i guzkami. Niekiedy mikrofilarie wnikają do gałki ocznej, co prowadzi do pogorszenia ostrości wzroku, a nawet ślepoty.


Na loajozę wskazuje przede wszystkim obrzęk kalabarski, czyli bezbolesny, przejściowy obrzęk, zwykle zlokalizowany wokół stawów. W ciężkich przypadkach choroba przyczynia się do neuropatii obwodowej, zwłóknienia w obrębie mięśnia sercowego, zapalenia mózgu, opon mózgowo-rdzeniowych i stawów. Jeśli pasożyty wejdą pod spojówkę, wywołują światłowstręt, łzawienie i uczucie ciała obcego w oku. Należy zaznaczyć, że wykrycie nicieni sprawia trudności, ponieważ są one widoczne przez 10–15 minut.


Z kolei mansoneloza zwykle przebiega bezobjawowo, w niektórych przypadkach pojawiają się jednak bóle brzucha, obrzęk powieki, świąd skóry, gorączka i zapalenie naczyń chłonnych.

Zobacz także: Czym jest sarkoidoza? Diagnostyka, objawy i leczenie

Jak rozpoznać filariozę?


Jeśli wróciłeś z egzotycznych wakacji i podejrzewasz u siebie filariozę, jak najszybciej zgłoś się do specjalisty chorób zakaźnych. Lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad, wykona badanie fizykalne i zleci badania laboratoryjne.

Aby zidentyfikować mikrofilarie, próbkę krwi pobiera się najczęściej w nocy. Nicienie w postaci larwalnej wykazują wtedy największą aktywność. W przypadku negatywnego wyniku badanie należy powtórzyć po 12 godzinach, a następnie wykonać rozmaz grubej kropli krwi.


Można również przeprowadzić testy immunochromatograficzne i immunoenzymatyczne, pozwalające wykryć antygeny krążących pasożytów. Z kolei dojrzałe nicienie, zlokalizowane w rozszerzonych naczyniach chłonnych, wykrywa się podczas USG. Jeśli istnieje podejrzenie zakażenia, często wykonuje się też badanie PCR. W ten sposób można wykryć materiał genetyczny pasożyta. Wczesne zdiagnozowanie filariozy zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań.

Jak umówić wizytę

Zapytaj Lekarza.svg

Umów badanie w ramach abonamentu

wozek-zakupy-sklep.svg

Umów wizytę płatną

22 275 96 28

Filarioza – na czym polega leczenie?


W przypadku filariozy limfatycznej lekiem z wyboru jest dietylkarbamazyna, która działa nawet na dojrzałe postacie pasożyta. Stosuje się ją pod ścisłą kontrolą lekarza, ponieważ nieodpowiednie dawkowanie może prowadzić do groźnych powikłań. Jeśli nicienie przesuwają się pod spojówką lub skórą, można je wyciągnąć, po wcześniejszym zastosowaniu znieczulenia.

Jeśli pacjent cierpi na onchocerkozę, podaje mu się jednorazowo iwermektynę w dawce 150 mg. Ponadto specjalista usuwa guzki podskórne.

Zobacz także: Zapalenie wyrostka robaczkowego – objawy towarzyszące postaci ostrej i przewlekłej

Filarioza – profilaktyka


Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia, warto stosować repelenty. Wspomniane środki skutecznie odstraszają komary i inne owady krwiopijne. Oprócz tego zaleca się montowanie moskitier, a także noszenie odpowiedniej odzieży (długie rękawy i nogawki). Należy również unikać przebywania na dworze po zmroku, zwłaszcza nad zbiornikami wodnym

Źródła

Bibliografia

K. Korzeniewski, Choroby skóry u powracających z podróży, Forum Medycyny Rodzinnej, 2018, t. 12, nr 5, s. 157–169.

K. Korzeniowski, Diagnostyka wybranych chorób pasożytniczych u bezobjawowych pacjentów powracających z tropiku, Lekarz POZ, 2020, nr 4, s. 226–231.

Zobacz także

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi