Chłoniak Hodgkina – objawy, leczenie, diagnostyka

16.06.2024

Chłoniak Hodgkina to jeden z częściej rozpoznawanych chłoniaków. Rozwija się przeważnie u młodych dorosłych. Głównym objawem chłoniaka Hodgkina jest niebolesne powiększenie węzłów chłonnych, w tym zwłaszcza w obrębie górnej części ciała. Dowiedz się więcej na temat tej choroby.

0859-chloniak-hodgkina.jpg

Spis treści

Chłoniak Hodgkina – co to za choroba?
Jak umówić wizytę
Chłoniak Hodgkina – objawy
Diagnostyka chłoniaka Hodgkina
Jak umówić wizytę
Na czym polega leczenie chłoniaka Hodgkina?

Chłoniak Hodgkina po raz pierwszy został opisany w 1832 r. przez patologa Thomasa Hodgkina. Mimo dziesiątek lat badań w dalszym stopniu nie poznano dokładnie przyczyny jego powstania. Leczenie chłoniaka Hodgkina wymaga radio- i chemioterapii. Wczesne rozpoznanie choroby daje dużą pomyślność efektów leczenia.

Chłoniak Hodgkina – co to za choroba?


Chłoniak Hodgkina, nazywany kiedyś ziarnicą złośliwą, to choroba nowotworowa układu chłonnego. Charakteryzuje się obecnością olbrzymich nowotworowych komórek Reed-Sternberga o wielopłatowym jądrze i jednojądrzastych komórek Hodgkina. Zachorowalność na chłoniaka Hodgkina w krajach rozwiniętych to 2–3 przypadki na 100 tys. osób w skali roku. Choroba ta niewiele częściej jest rozpoznawana u mężczyzn niż u kobiet. Eksperci zwracają uwagę na dwa szczyty zachorowań na chłoniaka Hodgkina – około 30 roku życia i po piątej dekadzie. Chłoniak Hodgkina stanowi około 30% przypadków chłoniaków i około 1% przypadków nowotworów złośliwych. Choroba ta szerzy się przez ciągłość na następne grupy węzłów chłonnych, a z czasem przez krew, zajmując narządy spoza układu limfatycznego. Specjaliści zwracają uwagę na możliwość rodzinnego występowania chłoniaka Hodgkina, zwłaszcza u bliźniąt jednojajowych. Rozwojowi tej choroby sprzyjają m.in. zakażenie wirusem HIV, cytomegalowirusem, wirusem Epstein-Barr czy palenie tytoniu.

 

Jak umówić wizytę

Zapytaj Lekarza.svg

Umów badanie w ramach abonamentu

wozek-zakupy-sklep.svg

Umów wizytę płatną

22 275 96 28

Chłoniak Hodgkina – objawy


Głównym objawem chłoniaka Hodgkina jest niebolesne powiększenie węzłów chłonnych. To tzw. limfadenopatia. Powiększeniu mogą ulec dowolne węzły chłonne, choć z reguły dotyczy to węzłów szyjnych, pachowych czy śródpiersiowych. Powiększenie węzłów chłonnych o lokalizacji podprzeponowej jest rzadkie i dotyczy 10–20% przypadków. Powiększone węzły chłonne stają się twarde, skóra nad nimi nie jest zmieniona, a jeśli osiągną spore rozmiary, to mogą powodować ucisk na okoliczne tkanki. Temu towarzyszyć mogą objawy wtórne. Przykładowo powiększenie węzłów chłonnych śródpiersiowych powodować może duszności, trudności z oddychaniem, kaszel, a powiększenie węzłów chłonnych w przestrzeni zaotrzewnowej – ból brzucha, zaparcia, wzdęcia, niedrożność jelit. Chłoniakowi Hodgkina towarzyszyć mogą objawy ogólne, w tym zwłaszcza niezamierzona utrata masy ciała o 10% w ciągu pół roku, nocne poty, uporczywy świąd skóry, gorączka bez współistniejącego zakażenia.

 

Zobacz także: Napięciowy ból głowy – objawy, diagnostyka i leczenie

 

Diagnostyka chłoniaka Hodgkina


W diagnostyce chłoniaka Hodgkina wykorzystuje się wiele badań. Jak w przypadku każdego problemu zdrowotnego lekarz rozpoczyna od badania podmiotowego (szczegółowego wywiadu) i badania przedmiotowego. Zaleca wykonanie badań laboratoryjnych, w tym głównie morfologii krwi z rozmazem, OB, CRP, proteinogram, ocenę aktywności LDH, biochemiczną ocenę wydolności nerek i wątroby, stężenie β2mikroglobuliny, badania w kierunku zakażenia HBV, HCV i HIV. Rozpoznanie stawia się na podstawie badań histopatologicznych całego węzła chłonnego lub innej nacieczonej tkanki. Materiał do oceny mikroskopowej pobiera się metodami chirurgicznymi. Jeśli tylko jest taka możliwość, lekarz stara się uzyskać do badania największy nieprawidłowy węzeł chłonny. Kiedy zaś nie ma możliwości pobrania całego węzła chłonnego, to pobiera jego fragment, a kiedy i to jest niemożliwe, lekarz decyduje się na wykonanie biopsji gruboigłowej z pobraniem wielu bioptatów. Biopsja aspiracyjna lub cienkoigłowa będzie niewystarczająca, gdyż nie zapewni informacji o architekturze zmiany. Do postawienia diagnozy konieczne jest stwierdzenie obecności komórek Reed-Sternberga.

Badania obrazowe pozwalają wyłącznie na ocenę zaawansowania choroby. W tym celu lekarz zleca najczęściej tomografię komputerową klatki piersiowej z oceną / bez oceny szyi, jamy brzusznej i miednicy. Rezonans magnetyczny jest wykorzystywany w przypadku zmian w obrębie tkanek miękkich i ośrodkowego układu nerwowego. Dużą czułość wykazuje pozytonowa tomografia emisyjna. Do oceny zaawansowania chłoniaka Hodgkina wykorzystuje się również biopsję aspiracyjną szpiku kostnego i trepanobiopsję z talerza kości biodrowej. U chorych z nowo rozpoznaną chorobą, badanych metodą pozytonowej tomografii komputerowej nie jest konieczna biopsja szpiku.

Zobacz także: Guz mózgu – objawy, przyczyny powstawania i sposoby rozpoznania

 

Jak umówić wizytę

Zapytaj Lekarza.svg

Umów badanie w ramach abonamentu

wozek-zakupy-sklep.svg

Umów wizytę płatną

22 275 96 28

Na czym polega leczenie chłoniaka Hodgkina?


Leczenie chłoniaka Hodgkina opiera się na chemioterapii skojarzonej z radioterapią. Intensywność terapii jest dostosowywana przede wszystkim do stopnia zaawansowania choroby. Metody chirurgiczne nie mają zastosowania w ziarnicy złośliwej. Czasami wymagane jest przeprowadzenie przeszczepu szpiku kostnego. W pewnych przypadkach stosuje się także intensywne programy wielolekowe. U młodych mężczyzn przed rozpoczęciem leczenia chłoniaka Hodgkina do rozważenia jest zamrożenie nasienia. Kobietom w okresie rozrodczym lekarz proponuje konsultację odnośnie do zachowania płodności. Rokowanie w chłoniaku Hodgkina jest dobre – cechuje się on wysokim odsetkiem całkowitych wyleczeń.

Źródła

Bibliografia

1. A. Stępień, Neurologia. T. 2, Medical Tribune, Warszawa 2020.

2. T. Wróbel, Chłoniak Hodgkina. Online: http://onkologia.zalecenia.med.pl/pdf/zalecenia_PTOK_tom2_2.17.%20Chloniak_Hodgkina_200520.pdf [dostęp: 11.07.2023].

3. T. Wróbel, B. Puła, Rozpoznawanie i leczenie chorych na chłoniaka Hodgkina, „Hematologia” 2017, t. 8, nr 3, s. 163–176.

Zobacz także

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi