Ból ucha – zaawansowane sposoby diagnostyki przy ostrym zapaleniu

16.06.2024

Zapalenie ucha to częsta przypadłość, zwłaszcza wśród dzieci. Najczęściej rozwija się w uchu środkowym i ma ostry przebieg. Rozpoznanie zapalenia ucha poza badaniem podmiotowym i przedmiotowym wymaga przeprowadzenia dodatkowych badań. Sprawdź, jakich.

0508-bol-ucha.jpg

Spis treści

Ból ucha – badanie podmiotowe
Badanie przedmiotowe przy bólu ucha
Jak umówić wizytę
Kryteria rozpoznania ostrego zapalenia ucha
Badanie słuchu przy bólu ucha
Zapalenie ucha środkowego – tympanometria
Dodatkowe badania przy bólu ucha
Jak umówić wizytę

Jeśli doświadczasz bólu ucha, pogorszenia słuchu, szumów usznych czy wycieku z ucha to może oznaczać, że rozwinął się stan zapalny ucha. Dowiedz się, jakie jeszcze objawy mogą mu towarzyszyć. Poznaj metody diagnostyki ostrego zapalenia ucha środkowego.

Ból ucha – badanie podmiotowe


Początkiem diagnostyki bólu ucha jest badanie podmiotowe, czyli wywiad z pacjentem. Powinien on uwzględniać następujące elementy:

  • charakterystykę i lokalizację bólu ucha;
  • rodzaj, długość i nasilenie objawów towarzyszących bólowi ucha;
  • informacje na temat prowadzonego stylu życia;
  • historię choroby – m.in. choroby narządu słuchu, schorzenia ogólnoustrojowe, wady wrodzone, stosowane leki, przebyte zabiegi;
  • obciążenia wywiadu rodzinnego – przypadki chorób powodujących ból ucha u najbliższych krewnych;
  • czynniki ryzyka wystąpienia ostrego zapalenia ucha środkowego – m.in. zapalenie zatok, infekcje górnych dróg oddechowych, polipy nosowe.

 

Badanie przedmiotowe przy bólu ucha


Kolejnym krokiem w diagnostyce bólu ucha jest badanie przedmiotowe. Lekarz ogląda i dokładnie bada palpacyjnie małżowinę uszną oraz okolicę zamałżowinową. Oceniana jest symetryczność osadzenia małżowin usznych. Przeprowadza się też otoskopię, podczas której ocenia się przewód słuchowy zewnętrzny, przekrój przewodu słuchowego i błonę bębenkową. Niekiedy, aby dobrze wykonać badanie, konieczne jest oczyszczenie przewodu słuchowego z nagromadzonej woskowiny.

Badanie ucha wykonuje się z użyciem narzędzia zapewniającego właściwe oświetlenie i powiększenie struktur narządu słuchu. Doskonale nadaje się do tego otoskop, czyli wziernik uszny. Lekarze dość często korzystają z modeli z własnym źródłem światła i szkłem powiększającym. Nowocześniejszą alternatywą jest mikroskop uszny.

Aby ocenić ruchomość błony bębenkowej, potrzeba otoskopu pneumatycznego. W badaniu uwzględnia się następujące cechy błony bębenkowej: przejrzystość, ruchomość, położenie, zabarwienie. Zdrowa błona bębenkowa jest przejrzysta, łatwo zmienia położenia na skutek zmian ciśnienia, znajduje się w pozycji neutralnej, ma perłowoszary kolor, a na jej powierzchni widać refleks świetlny. W zapaleniu ucha błona bębenkowa staje się zaczerwieniona, pogrubiona, uwypuklona, stwierdza się zatarcie refleksu świetlnego i zmniejszenie jej ruchomości.

Jak umówić wizytę

Zapytaj Lekarza.svg

Umów badanie w ramach abonamentu

wozek-zakupy-sklep.svg

Umów wizytę płatną

22 275 96 28

Kryteria rozpoznania ostrego zapalenia ucha


Rozpoznanie ostrego zapalenia ucha środkowego wymaga stwierdzenia następujących kryteriów:

  • nagły początek choroby, który objawia się bólem ucha, gorączką, wyciekiem ropnym z przewodu słuchowego zewnętrznego, a w przypadku małych dzieci dodatkowo niepokojem, rozdrażnieniem lub płaczem;
  • obecność płynu w jamie bębenkowej ucha środkowego, na co wskazywać może:
    • ograniczenie lub brak ruchomości błony bębenkowej;
    • uwypuklenie błony bębenkowej w stronę przewodu słuchowego zewnętrznego;
    • wysięk widoczny za błoną bębenkową;
    • wyciek ropnej wydzieliny z ucha środkowego z przewodu słuchowego zewnętrznego;
  • wyraźne zaczerwienienie błony bębenkowej i dotkliwe dolegliwości bólowe ucha zaburzające codzienną aktywność.

Rozpoznanie choroby nie jest pewne przy niestwierdzeniu przynajmniej jednego z ww. kryteriów.

Zobacz także: Jak objawia się migrena?

 

Badanie słuchu przy bólu ucha


Pacjenci z bólem uszu kierowani są na badanie słuchu. Słuch pacjenta może zostać zbadany przy pomocy audiometrii oraz prób stroikowych. W zależności od wieku pacjenta wykonuje się audiometrię impedancyjną lub audiometrię impedancyjną i tonalną.

Audiometria impedancyjna jest metodą audiometrii obiektywnej, opierającą się na pomiarze ciśnienia w uchu środkowym, odruchów mięśnia strzemiączkowego i napięcia błony bębenkowej.

Audiometria tonalna z kolei ma na celu określenie progu słyszenia na drodze powietrznej i kostnej w zakresie badanych częstotliwości. Próby stroikowe bada się przy pomocy kamertonu. Pozwala to ocenić typ niedosłuchu – przewodzeniowy czy odbiorczy.

 

Zapalenie ucha środkowego – tympanometria


W diagnostyce ostrego zapalenia ucha środkowego wykorzystywana jest tympanometria. Badanie to pozwala sprawdzić stan błony bębenkowej poprzez ocenę jej ruchomości i podatności na zwiększenie i obniżenie ciśnienia powietrza w zewnętrznym przewodzie słuchowym. Podczas tympanometrii możliwa jest także ocena ucha środkowego, a dokładnie drożność trąbki słuchowej i występowanie wysięku.

Zobacz także: Zapalenie zatok – rodzaje, diagnostyka i sposoby leczenia

 

Dodatkowe badania przy bólu ucha


Jeśli ww. badania nie pozwolą na postawienie trafnej diagnozy, lekarz zlecić może dodatkowe, w tym m.in.:

  • badanie bakteriologiczne wymazów z ucha, nosa i gardła;
  • morfologia krwi z rozmazem, OB, CRP;
  • USG ślinianki przyusznej;
  • badanie radiologiczne kości skroniowej – pozwala zobrazować stan kości oraz upowietrznienie wyrostka sutkowatego.

W przypadku podejrzenia powikłań wewnątrzczaszkowych wykonywana jest tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.

Jak umówić wizytę

Zapytaj Lekarza.svg

Umów badanie w ramach abonamentu

wozek-zakupy-sklep.svg

Umów wizytę płatną

22 275 96 28

 

Źródła

Bibliografia

1. P. Dąbrowski, W. Szyfter, Ostre zapalenie ucha środkowego – diagnostyka, profilaktyka i leczenie, „Przewodnik Lekarski” 2004, nr 10, s. 30–37.

2. B. Latkowski, Otolaryngologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.

Zobacz także

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi