Ból kolana przy zginaniu – możliwe przyczyny i diagnostyka

25.06.2024

Ból kolana przy zginaniu może wynikać z przeciążenia, zmian zwyrodnieniowych, naderwania lub zerwania więzadeł oraz z wielu innych przyczyn. Sprawdź, w jaki sposób lekarz określa przyczynę bólu kolana przy zginaniu.

Ból kolana przy zginaniu – możliwe przyczyny i diagnostyka

Spis treści

Możliwe przyczyny bólu w kolanie przy zginaniu
Jakie badania wykonać przy bólu kolana przy zginaniu?
Jak umówić wizytę

Odczuwasz ból kolana przy zginaniu? Zgłoś się na konsultację do ortopedy. Specjalista ten na podstawie odpowiednich badań ustali, jaka jest przyczyna bólu w kolanie przy zginaniu. Przeczytaj więcej na ten temat.

Możliwe przyczyny bólu w kolanie przy zginaniu


Ból przy zginaniu kolana to mało charakterystyczny objaw, który może pojawić się w przebiegu wielu schorzeń i stanów klinicznych.

Przeciążenie stawu


Jedną z częstszych przyczyn bólu w kolanie przy zginaniu jest przeciążenie stawu. Może do niego dojść w wyniku uprawiania sportu niepoprzedzonego rozgrzewką, zbyt intensywnego treningu, niewłaściwej techniki wykonywania ćwiczeń, częstego przebywania w wymuszonej postawie ciała. Za dolegliwości bólowe odpowiadać mogą uszkodzenia łąkotki (uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej – ból kolana od wewnętrznej strony, uszkodzenie łąkotki bocznej – ból kolana od zewnętrznej strony), skręcenie stawu czy naderwania lub zerwania więzadeł kolanowych.

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego


Ból w kolanie podczas zginania jest jednym z objawów choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego. Należy również do głównych przyczyn niepełnosprawności w społeczeństwach starzejących się. Ból w kolanie przy zginaniu pojawia się w zapaleniu gęsiej stopki. Określa się w ten sposób stan zapalny toczący się w mięśniach kolana, a dokładnie w mięśniu smukłym, krawieckim, półścięgnistym. Ból przy zginaniu odczuwany jest ok. 5 cm poniżej przyśrodkowej strony stawu.

Torbiel Bakera


Ból pojawiający się pod koniec zginania kolana, czemu towarzyszy obrzęk i wyraźne cechy stanu zapalnego, to objawy typowe dla torbieli Bakera. Zmiana ta rozwija się przeważnie w wyniku choroby toczącej się wewnątrz kolana (np. przeciążenia, zwyrodnienia, zapalenia). Torbiel Bakera charakteryzuje się bólem pod kolanem z tyłu przy zginaniu. Ta bolesność może być też objawem chondromalacji rzepki. W przebiegu tego zaburzenia dochodzi do rozmięknięcia i rozpulchnienia chrząstki znajdującej się na dolnej powierzchni rzepki. Prowadzą do niego kontuzje, urazy oraz regularne nadwyrężanie stawu kolanowego.

Kolano biegacza

Kolejną możliwą przyczynę bólu kolana podczas zginania stanowi kolano biegacza. Charakterystyczne jest dla niego występowanie bólu po wewnętrznej i zewnętrznej stronie oraz z przodu kolana. Główną przyczyną kolana biegacza są powtarzające się przeciążenia i mikrourazy. Za pojawienie się bólu podczas zginania odpowiadać może też kolano skoczka. Choroba ta jest wynikiem przeciążenia wierzchołka rzepki.

Oprócz tego pogorszenie funkcjonowania stawu kolanowego, a tym samym pojawienie się bólu kolan przy zginaniu i prostowaniu może nastąpić w przebiegu dny moczanowej, otyłości lub schorzeń układowych.

Zobacz także: Skręcenie kostki – co robić? Jakie badania wykonać?

 

Jakie badania wykonać przy bólu kolana przy zginaniu?


Ból kolana przy zginaniu nie powinien być lekceważony. Pojawienie się go często świadczy o szeregu schorzeń, które mogą znacznie utrudniać poruszanie się i codzienne funkcjonowanie. Z tą dolegliwością pacjent powinien zgłosić się do ortopedy. To specjalista z zakresu chorób układu ruchu. Diagnostyka bólu kolana przy zginaniu rozpoczyna się od szczegółowo przeprowadzonego wywiadu medycznego. Lekarz pyta przede wszystkim o czas trwania, intensywność, czynniki, które łagodzą i nasilają ból oraz jego rodzaj. Może też zapytać m.in. o prowadzony styl życia, w tym głównie podejmowaną aktywność fizyczną, historię medyczną, wykonywaną pracę, ewentualne urazy okolicy stawu kolanowego.

Następnie specjalista przeprowadza badanie przedmiotowe. Polega ono na umiejętnym oglądaniu, dotykaniu i poruszaniu kolanem, na podstawie czego ocenia się choćby zaawansowanie obrzęku, ruchomość stawu i najbardziej bolesne punkty. Pacjent może zostać skierowany na badania laboratoryjne, na podstawie których określone zostanie występowanie stanu zapalnego. Najczęściej jest to morfologia krwi, odczyn Biernackiego, oznaczenie stężenia białka C-reaktywnego i kwasu moczowego.

Jak umówić wizytę

Zapytaj Lekarza.svg

Umów badanie w ramach abonamentu

wozek-zakupy-sklep.svg

Umów wizytę płatną

22 275 96 28

Badania obrazowe


Cennych informacji w ustaleniu przyczyny bólu przy zginaniu kolana dostarczają badania obrazowe. Z reguły najpierw pacjent kierowany jest na badanie USG stawu kolanowego, które doskonale uwidacznia tkanki miękkie i struktury okołostawowe (torebka stawowa, ścięgna, więzadła, błona maziowa, kaletki czy chrząstki).

Wykonane może zostać zdjęcie RTG kolana, na którym z kolei bardzo dobrze widać elementy kostne. W razie niepewności diagnostycznej lekarz kieruje pacjenta na tomografię komputerową – podobnie jak RTG pozwala zobaczyć struktury kostne, przy czym jest badaniem bardziej precyzyjnym, lub rezonans magnetyczny – umożliwia dokładne przyjrzenie się kościom i tkankom miękkim. W przypadku nagromadzenia w stawie kolanowym płynu zostanie przeprowadzona punkcja. Zabieg polega na wkłuciu w obciążony chorobą staw kolanowy igły w celu pobrania z niego płynu, który następnie zostanie poddany analizie.

 

Źródła

Ból w kolanach przy zginaniu – przyczyny i leczenie, „Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja” 2021, nr 9, https://www.praktycznafizjoterapia.pl/artykul/bol-w-kolanach-przy-zginaniu-przyczyny-i-leczenie [dostęp: 13.12.2023].

E. J. Kucharz, A. Kuryliszyn-Moskal, P. Wiland i wsp., Algorytm diagnostyczny choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego – rekomendacje dla lekarzy rodzinnych, „Lekarz POZ” 2021, nr 4, s. 250–254.

T. Trzaska, Najczęstsze urazy stawu kolanowego, „Medical Tribune” 2014, nr 9, https://podyplomie.pl/medical-tribune/16948,najczestsze-urazy-stawu-kolanowego [dostęp: 13.12.2023].

Zobacz także

Przepuklina kręgosłupa.jpg
Diagnostyka

Przepuklina kręgosłupa – jakie daje objawy? Diagnostyka i metody leczenia

Przepuklina kręgosłupa to schorzenie, w którym dochodzi do przesunięcia krążka międzykręgowego. Krążki pełnią funkcję „amortyzatorów” między kręgami, a ich uszkodzenie może powodować ucisk na nerwy lub rdzeń kręgowy. Schorzenie najczęściej dotyczy odcinka lędźwiowego i szyjnego kręgosłupa, ale może też występować w odcinku piersiowym. Poznaj przyczyny powstawania i sposoby leczenia przepukliny kręgosłupa.

Potworniak.jpg
Diagnostyka

Czym jest potworniak? Jak przebiega diagnostyka i leczenie?

Potworniak (łac. teratoma) to nowotwór wywodzący się z komórek zarodkowych, który może zawierać różne typy tkanek, takie jak skóra, włosy, zęby, a nawet elementy narządów. Poznaj przyczyny powstania potworniaka i dowiedz się, jak się go rozpoznaje i leczy.

Astma aspirynowa.jpg
Diagnostyka

Czym jest astma aspirynowa? Przyczyny, objawy i diagnostyka

Astma aspirynowa, znana również jako triada aspirynowa lub astma wywołana niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), to przewlekła choroba układu oddechowego, w której ataki astmy są wywoływane przez spożycie aspiryny (kwasu acetylosalicylowego) lub innych NLPZ (np. ibuprofenu, naproksenu). Sprawdź, jakie objawy jej towarzyszą oraz w jaki sposób jest diagnozowana.

Wszystkie artykuły i poradniki