Bezpieczeństwo badań diagnostycznych

25.06.2024

Dzięki osiągnięciom medycyny i techniki współcześnie wiele chorób można wykryć na bardzo wczesnym etapie, a także dokładnie zlokalizować zmiany. Dobrymi przykładami nowoczesnych badań są tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny, które mają bardzo uniwersalne zastosowanie, pomagają lekarzom dobrać właściwą terapię i często ratują życie. Jednak z jakim ryzykiem wiążą się same badania? Jakie środki ostrożności trzeba zachować, aby zminimalizować ich negatywne oddziaływanie na organizm?

Bezpieczeństwo badań diagnostycznych

Tomografia komputerowa: czy może być niebezpieczna?

Ryzyko związane z promieniowaniem

Tomografia komputerowa jest badaniem obrazowym i w jej trakcie wykonywane są zdjęcia przekrojowe danego obszaru ciała. Ma długą listę zalet i pomaga zarówno w diagnostyce chorób przewlekłych, jak i stanach nagłych, na przykład gdy doszło do urazu. Niestety wiąże się z pewnym ryzykiem. Wynika ono przede wszystkim z wykorzystania promieni rentgenowskich, które mogą uszkadzać DNA, co wiąże się z większym ryzykiem nowo-tworów.(1,2) Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że:

  • lekarze kierują na tomografię tylko wtedy, gdy bezpieczniejsze badania nie są wystar-czające, aby postawić diagnozę,
  • w trakcie badań używa się minimalnej dawki promieniowania koniecznej do uzyskania wysokiej jakości zdjęć (niemniej jest to dawka wyższa niż w trakcie klasycznego prze-świetlenia),
  • badanie zwiększa ryzyko rozwoju choroby nowotworowej w stosunkowo niewielkim stopniu – trzeba wziąć pod uwagę, że na rozwój nowotworów wpływa zwykle więcej niż jeden czynnik, w tym geny i środowisko,
  • korzyści dla zdrowia, wynikające z diagnostyki, przewyższają ewentualne ryzyko.(1,2)

Najwyższe zagrożenie związanie z TK dotyczy dzieci oraz kobiet ciężarnych. Kobietom w ciąży badanie wykonuje się wyłącznie ze wskazań życiowych. Zawsze należy poinformować o ciąży lekarza!(1)


Ryzyko związane ze środkiem cieniującym

Drugie potencjalne niebezpieczeństwo związane z tomografią dotyczy środka kontrastowego. W TK stosowane są jodowe preparaty cieniujące, które mogą spowodować reakcję uczuleniową. W większości przypadków reakcje te mają jednak łagodny przebieg. Nie-mniej zdarzają się reakcje o bardzo poważnym przebiegu i z tego powodu przed badaniem lekarz musi wiedzieć, czy pacjent ma jakiekolwiek uczulenia (szczególnie jeśli w przeszłości wystąpiły negatywne reakcje na kontrast).(2,3)

Oprócz tego należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach oraz schorzeniach, zwłaszcza:


Na podstawie dokładnych informacji o stanie zdrowia pacjenta lekarz może zdecydować, czy badanie będzie bezpieczne.

Zobacz także: Rezonans magnetyczny – czym jest i jak przygotować się do badania?

Rezonans magnetyczny: kiedy może być szkodliwy?

Ryzyko związane z polem magnetycznym

Rezonans magnetyczny cieszy się opinią badania bezpieczniejszego niż tomografia, gdyż w trakcie procedury nie jest wykorzystywane promieniowanie X. Zamiast tego stoso-wane jest pole magnetyczne, które nie wchodzi w istotne interakcje z organizmem i ma potwierdzone bezpieczeństwo. Dlaczego więc nie każdy może być poddany temu bada-niu? Otóż przeciwwskazaniem są w tym przypadku metalowe elementy obecne w ciele, gdyż silne pole magnetyczne może je poruszyć/ zaburzyć ich pracę.(4) Ryzykowne są więc:

  • stenty,
  • klipsy naczyniowe,
  • kardiowerter-defibrylator,
  • stymulatory (serca, neurostymulatory),
  • implanty,
  • stabilizacje ortopedyczne,
  • pompa insulinowa,
  • aparat ortodontyczny.

W takich przypadkach lekarzowi należy przedstawić pełną dokumentację dotyczącą da-nego elementu/ urządzenia. Zwłaszcza istotny jest materiał, z którego go wykonano, gdyż nie zawsze musi zawierać metalowe części. Oprócz tego przed badaniem należy zdjąć biżuterię (zwłaszcza kolczyki).

Trzeba również wiedzieć, że rezonansu nie wykonuje się kobietom w pierwszym tryme-strze ciąży.

Zobacz także: Badania po 40 roku życia – jakie i kiedy warto wykonać?


Ryzyko związane z klaustrofobią

Rezonans magnetyczny to badanie, które trwa dosyć długo, nawet do godziny, a ponadto wymaga zamknięcia w ciasnym tunelu. Wprawdzie pacjent przez cały czas ma kontakt z personelem medycznym, jednak dla osoby z klaustrofobią procedura może być niemożli-wa do przeprowadzenia. Należy więc powiedzieć o niej lekarzowi kierującemu.


Ryzyko związane z kontrastem

Rezonans magnetyczny jest bezpieczniejszy od tomografii również pod względem stoso-wanego środka cieniującego. Używane w tym przypadku preparaty zawierające gadolin rzadziej wywołują alergię. Wciąż jednak istnieje takie ryzyko, dlatego nadwrażliwość na środki gadolinowe jest przeciwwskazaniem do ich podania.(4) Lekarz powinien wiedzieć o wszystkich alergiach, jakie występują u pacjenta. Innym przeciwwskazaniem do poda-nia kontrastu jest choroba nerek.


Powyższe badania obrazowe, podobnie jak wiele innych procedur medycznych, nie są pozbawione ryzyka, dlatego lekarze kierują na nie tylko wtedy, gdy to konieczne.

Źródła
  1. Czy tomografia komputerowa jest bezpieczna? https://www.tourmedica.pl/blog/czy-tomografia-komputerowa-jest-bezpieczna/ Data dostępu: 25.03.2020.
  2. Mejza F. Tomografia komputerowa klatki piersiowej. https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/68559,tomografia-komputerowa-klatki-piersiowej data dostępu: 25.03.2020.
  3. Durska G. Reakcja alergiczna na środki kontrastowe. https://www.mp.pl/pacjent/alergie/lista/78703,reakcja-alergiczna-na-srodki-kontrastowe Data dostępu: 25.03.2020.
  4. Grzanka P. Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego. https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/174817,obrazowanie-metoda-rezonansu-magnetycznego Data dostępu: 25.03.2020.

Zobacz także

Torbiel na trzustce – objawy, przyczyny, zalecane badania
Diagnostyka

Torbiel na trzustce – objawy, przyczyny, zalecane badania

Trzustka to niezwykle ważny gruczoł w układzie pokarmowym, odpowiedzialny za produkcję kluczowych enzymów trawiennych i hormonów regulujących poziom cukru we krwi. Niestety, ten delikatny narząd jest narażony na wiele schorzeń, w tym na rozwój torbieli. W niniejszym artykule przyjrzymy się tej przypadłości – jej przyczynom, objawom, metodom diagnostyki i leczeniu.

Wodogłowie – przyczyny, objawy, zalecane badania i leczenie
Diagnostyka

Wodogłowie – przyczyny, objawy, zalecane badania i leczenie

Wodogłowie to nieprawidłowe nagromadzenie się płynu mózgowo-rdzeniowego w komorach mózgu, skutkujące zwiększonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym. Choć może wystąpić w każdym wieku, najczęściej dotyka noworodków, niemowląt i osób starszych. Przeczytaj, jakie objawy wodogłowia pojawiają się u poszczególnych pacjentów. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, diagnozy i leczenia wodogłowia.

Odma płucna – jakie badania wykonać? Objawy, przyczyny, leczenie
Diagnostyka

Odma płucna – jakie badania wykonać? Objawy, przyczyny, leczenie

Odma płucna, znana również jako odma opłucnowa, jest poważnym stanem medycznym, w którym powietrze gromadzi się w jamie opłucnej, powodując ucisk i zapadanie się płuca. To bezpośrednie zagrożenie życia, które wymaga natychmiastowej interwencji.Dowiedz się, jakie są jej rodzaje, przyczyny i objawy odmy płucnej. Poznaj również informacje o metodach diagnostyki i leczenia odmy płucnej