Badania rezonansem magnetycznym w sedacji

25.06.2024

Zapraszamy na badania rezonansem magnetycznym w sedacji - dostępne w pracowniach LUX MED Diagnostyka w Warszawie przy ul. Niekłańskiej 4/24 (od poniedziałku do soboty).

Rezonans magnetyczny piersi – mammografia MR

Spis treści

Co to jest sedacja?
Jak wygląda proces sedacji w LUX MED?
Dlaczego w przypadku dzieci rekomendujemy badanie w sedacji?
Jak umówić wizytę

Badanie rezonansem magnetycznym wymaga od Pacjenta dłuższego przebywania w bezruchu w tunelu specjalnego aparatu. Artefakty ruchowe Pacjenta (a w przypadku dziecka jest to szczególnie ważne) są znacznym utrudnieniem i dodatkowo istotnie obniżają jakość obrazów MR. Dlatego w trosce o jakość badania MR i komfort małego Pacjenta rekomendujemy wykonania badania w sedacji. Badania diagnostyczne MR w sedacji mogą być, z uwzględnieniem przeciwskazań, wykonywane zarówno u dzieci jak i u osób dorosłych.

Co to jest sedacja?

Sedacja polega na uspokojeniu Pacjenta poprzez zmniejszenie aktywności jego ośrodkowego układu nerwowego, ale bez wyłączania świadomości. Przeprowadza się ją podając Pacjentowi określone środki farmakologiczne. Sedację stosuje się podczas nieprzyjemnych lub wyjątkowo długich procedur medycznych.

Jak wygląda proces sedacji w LUX MED?

Badanie odbywa się w bezpiecznych warunkach z wykorzystaniem sprzętu monitorującego. Nad Pacjentem przez cały czas czuwa lekarz anestezjolog i pielęgniarka anestezjologiczna.

Dlaczego w przypadku dzieci rekomendujemy badanie w sedacji?

Sedacja pomaga obniżyć niepokój i stres, które mogą się pojawić w związku z badaniem rezonansem magnetycznym. Sprawia również, że dziecko nie odczuwa dyskomfortu związanego np. z długotrwałym przebywaniem w bezruchu. Badanie przebiega sprawniej i w komfortowych warunkach dla Pacjenta. Jest optymalne czasowo, a obrazy rezonansowe  mają  wysoką jakość pozbawioną artefaktów ruchowych, których obecność w standardowym trybie bez sedacji czasami  wymusza konieczność powtórzenia części lub całości badania.

Badania z sedacją przeprowadzamy w placówce LUX MED Diagnostyka w Warszawie przy ul. Niekłańskiej 4/24 (dostępne również w soboty).


Zadzwoń i umów się na wizytę!

Jak umówić wizytę

Zapytaj Lekarza.svg

Umów badanie w ramach abonamentu

wozek-zakupy-sklep.svg

Umów wizytę płatną

22 275 96 28


Ryzyko związane z kontrastem

Rezonans magnetyczny jest bezpieczniejszy od tomografii również pod względem stoso-wanego środka cieniującego. Używane w tym przypadku preparaty zawierające gadolin rzadziej wywołują alergię. Wciąż jednak istnieje takie ryzyko, dlatego nadwrażliwość na środki gadolinowe jest przeciwwskazaniem do ich podania.(4) Lekarz powinien wiedzieć o wszystkich alergiach, jakie występują u pacjenta. Innym przeciwwskazaniem do poda-nia kontrastu jest choroba nerek.


Powyższe badania obrazowe, podobnie jak wiele innych procedur medycznych, nie są pozbawione ryzyka, dlatego lekarze kierują na nie tylko wtedy, gdy to konieczne.

Zobacz także

Przepuklina kręgosłupa.jpg
Diagnostyka

Przepuklina kręgosłupa – jakie daje objawy? Diagnostyka i metody leczenia

Przepuklina kręgosłupa to schorzenie, w którym dochodzi do przesunięcia krążka międzykręgowego. Krążki pełnią funkcję „amortyzatorów” między kręgami, a ich uszkodzenie może powodować ucisk na nerwy lub rdzeń kręgowy. Schorzenie najczęściej dotyczy odcinka lędźwiowego i szyjnego kręgosłupa, ale może też występować w odcinku piersiowym. Poznaj przyczyny powstawania i sposoby leczenia przepukliny kręgosłupa.

Potworniak.jpg
Diagnostyka

Czym jest potworniak? Jak przebiega diagnostyka i leczenie?

Potworniak (łac. teratoma) to nowotwór wywodzący się z komórek zarodkowych, który może zawierać różne typy tkanek, takie jak skóra, włosy, zęby, a nawet elementy narządów. Poznaj przyczyny powstania potworniaka i dowiedz się, jak się go rozpoznaje i leczy.

Astma aspirynowa.jpg
Diagnostyka

Czym jest astma aspirynowa? Przyczyny, objawy i diagnostyka

Astma aspirynowa, znana również jako triada aspirynowa lub astma wywołana niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), to przewlekła choroba układu oddechowego, w której ataki astmy są wywoływane przez spożycie aspiryny (kwasu acetylosalicylowego) lub innych NLPZ (np. ibuprofenu, naproksenu). Sprawdź, jakie objawy jej towarzyszą oraz w jaki sposób jest diagnozowana.

Wszystkie artykuły i poradniki