Badania rezonansem magnetycznym w sedacji

25.06.2024

Zapraszamy na badania rezonansem magnetycznym w sedacji - dostępne w pracowniach LUX MED Diagnostyka w Warszawie przy ul. Niekłańskiej 4/24 (od poniedziałku do soboty).

Rezonans magnetyczny piersi – mammografia MR

Spis treści

Co to jest sedacja?
Jak wygląda proces sedacji w LUX MED?
Dlaczego w przypadku dzieci rekomendujemy badanie w sedacji?
Jak umówić wizytę

Badanie rezonansem magnetycznym wymaga od Pacjenta dłuższego przebywania w bezruchu w tunelu specjalnego aparatu. Artefakty ruchowe Pacjenta (a w przypadku dziecka jest to szczególnie ważne) są znacznym utrudnieniem i dodatkowo istotnie obniżają jakość obrazów MR. Dlatego w trosce o jakość badania MR i komfort małego Pacjenta rekomendujemy wykonania badania w sedacji. Badania diagnostyczne MR w sedacji mogą być, z uwzględnieniem przeciwskazań, wykonywane zarówno u dzieci jak i u osób dorosłych.

Co to jest sedacja?

Sedacja polega na uspokojeniu Pacjenta poprzez zmniejszenie aktywności jego ośrodkowego układu nerwowego, ale bez wyłączania świadomości. Przeprowadza się ją podając Pacjentowi określone środki farmakologiczne. Sedację stosuje się podczas nieprzyjemnych lub wyjątkowo długich procedur medycznych.

Jak wygląda proces sedacji w LUX MED?

Badanie odbywa się w bezpiecznych warunkach z wykorzystaniem sprzętu monitorującego. Nad Pacjentem przez cały czas czuwa lekarz anestezjolog i pielęgniarka anestezjologiczna.

Dlaczego w przypadku dzieci rekomendujemy badanie w sedacji?

Sedacja pomaga obniżyć niepokój i stres, które mogą się pojawić w związku z badaniem rezonansem magnetycznym. Sprawia również, że dziecko nie odczuwa dyskomfortu związanego np. z długotrwałym przebywaniem w bezruchu. Badanie przebiega sprawniej i w komfortowych warunkach dla Pacjenta. Jest optymalne czasowo, a obrazy rezonansowe  mają  wysoką jakość pozbawioną artefaktów ruchowych, których obecność w standardowym trybie bez sedacji czasami  wymusza konieczność powtórzenia części lub całości badania.

Badania z sedacją przeprowadzamy w placówce LUX MED Diagnostyka w Warszawie przy ul. Niekłańskiej 4/24 (dostępne również w soboty).


Zadzwoń i umów się na wizytę!

Jak umówić wizytę

Zapytaj Lekarza.svg

Umów badanie w ramach abonamentu

wozek-zakupy-sklep.svg

Umów wizytę płatną

22 275 96 28


Ryzyko związane z kontrastem

Rezonans magnetyczny jest bezpieczniejszy od tomografii również pod względem stoso-wanego środka cieniującego. Używane w tym przypadku preparaty zawierające gadolin rzadziej wywołują alergię. Wciąż jednak istnieje takie ryzyko, dlatego nadwrażliwość na środki gadolinowe jest przeciwwskazaniem do ich podania.(4) Lekarz powinien wiedzieć o wszystkich alergiach, jakie występują u pacjenta. Innym przeciwwskazaniem do poda-nia kontrastu jest choroba nerek.


Powyższe badania obrazowe, podobnie jak wiele innych procedur medycznych, nie są pozbawione ryzyka, dlatego lekarze kierują na nie tylko wtedy, gdy to konieczne.

Zobacz także

Złamanie kości śródstopia – objawy, badania, czas i sposób leczenia
Diagnostyka

Złamanie kości śródstopia – objawy, badania, czas i sposób leczenia

Kości śródstopia to pięć długich kości znajdujących się w środkowej części stopy, które łączą palce z kośćmi stępu. Złamanie ich to uraz, który często występuje w wyniku upadków, uderzeń, skręceń lub przeciążeń, zwłaszcza u sportowców. Sprawdź, jak lekarz rozpoznaje złamanie kości śródstopia i jak się je leczy.

Złamany nos – jak wygląda i ile się zrasta? Badania i leczenie
Diagnostyka

Złamany nos – jak wygląda i ile się zrasta? Badania i leczenie

Złamany nos jest jedną z najczęstszych kontuzji twarzy. Może wystąpić w wyniku urazu, takiego jak uderzenie, upadek lub wypadek. Objawy, badania diagnostyczne oraz proces leczenia zależą od stopnia złamania i towarzyszących uszkodzeń. Dowiedz się więcej na temat złamania nosa.

Rezonans magnetyczny głowy
Diagnostyka

Światowy Dzień Radiologii – znaczenie obrazowania radiologicznego w medycynie

Radiologia dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii obrazowania stale poszerza swoje możliwości diagnostyczne i terapeutyczne, co przekłada się na poprawę jakości opieki zdrowotnej i skuteczności leczenia pacjentów. Dla upamiętnienia Wilhelma Roentgena, który dokładnie 129 lat temu odkrył promieniowanie X, obchodzony jest Światowy Dzień Radiologii.