RTG kręgosłupa L-S i jamy brzusznej - przygotowanie do badania
W dniu poprzedzającym badanie:
- należy zachować dietę lekkostrawną, bez pokarmów wzdymających, bez napojów gazowanych, mlecznych (np. jogurtów, kefirów),
- należy zażyć preparat przeczyszczający zakupiony w aptece bez recepty (np. Regulax tabl., Xenna tabl, Forlax saszetki do rozpuszczenia) oraz Espumisan. Preparaty należy zażyć według ulotki dołączonej do opakowania.
W dniu badania:
- pacjent pozostaje bez posiłku, na czczo.
Co należy przynieść na badanie RTG?
- aktualne skierowanie na badanie,
- poprzednie wyniki badań diagnostycznych (opis + płyty), laboratoryjnych, wypisy ze szpitala,
- dowód osobisty,
- osoby niepełnoletnie - książeczkę zdrowia dziecka.
UWAGA:
Skierowanie pacjenta na określone badanie z zastosowaniem promieniowania jonizującego wynika z uzasadnionego przekonania lekarza lub innej osoby upoważnionej pokierowania na badanie, że jego wynik dostarczy informacji , które przyczynia się do powstania prawidłowego rozpoznania lub wykluczenia choroby, oceny jej przebiegu i postępów leczenia oraz ,że korzyści z tego tytułu przewyższą możliwe ujemne następstwa dla zdrowia, które mogą być związane z narażeniem na promieniowanie jonizujące. ( ustawa z dnia 29 listoada2000r. Prawo atomowe Art. 33a. ust.4).
Badanie RTG Urografia - jak się przygotować?
Na badanie należy zgłosić się ze skierowaniem od lekarza.
Niezbędne badania dodatkowe przed urografią:
- decyduje lekarz kierujący na badanie,
- badanie poziomu kreatyniny w surowicy krwi (lub GFR - współczynnik przesączania kłębkowego) jest rekomendowane przed wszystkimi badaniami wykonywanymi z podaniem kontrastu.
Za aktualne wyniki uznajemy:
- badanie poziomu kreatyniny wykonane w okresie 7 dni poprzedzających KT u osób z dowodami/przesłankami wskazującymi na zaburzenia czynności nerek,
- badanie poziomu kreatyniny wykonane w okresie 21 dni poprzedzających KT u osób zdrowych.
W dniu poprzedzającym badanie:
- należy zachować dietę lekkostrawna, bez pokarmów wzdymających, bez napojów gazowanych, mlecznych (np. jogurtów, kefirów)
- należy zażyć preparat przeczyszczający zakupiony w aptece bez recepty ( np. Regulax tabl., Xenna tabl. , Forlax saszetki do rozpuszczenia ) oraz Espumisan .Preparaty należy zażyć według ulotki dołączonej do opakowania.
W dniu badania:
- pacjent pozostaje bez posiłku, na czczo,
- należy pić wodę niegazowaną, zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem .
- bezpośrednio przed badaniem należy opróżnić pęcherz.
po badaniu i przez następne 2 dni pacjent wypija więcej płynów niż normalnie w celu wypłukania jodowego środka kontrastowego podanego podczas badania.
Zgłaszając się na badanie Urografii pacjent powinien przynieść ze sobą :
- aktualne skierowanie na badanie
- aktualny wynik oznaczenia poziomu kreatyniny we krwi (wynik jest ważny 7 dni u osób z dowodami / przesłankami wskazującymi na zaburzenia czynności nerek, u osób zdrowych 21 dni)
- poprzednie wyniki badań diagnostycznych (opis + płyty) , laboratoryjnych , wypisy ze szpitala
- dowód osobisty,
- osoby niepełnoletnie – książeczkę zdrowia dziecka
Skierowanie pacjenta na określone badanie z zastosowaniem promieniowania jonizującego wynika z uzasadnionego przekonania lekarza lub innej osoby upoważnionej pokierowania na badanie, że jego wynik dostarczy informacji , które przyczynia się do powstania prawidłowego rozpoznania lub wykluczenia choroby, oceny jej przebiegu i postępów leczenia oraz ,że korzyści z tego tytułu przewyższą możliwe ujemne następstwa dla zdrowia, które mogą być związane z narażeniem na promieniowanie jonizujące. ( ustawa z dnia 29 listoada2000r. Prawo atomowe Art. 33a. ust.4)
Zobacz także: Badania obrazowe – poznaj główne ich rodzaje
Leki a badanie RTG
- W dniu badania należy zażyć wszystkie leki przyjmowane na stałe.
- Pacjenci leczeni preparatami Metforminy powinni zaprzestać jej przyjmowania na 48 godziny przed i na 24 godzin po badaniu.
Niezbędne informacje przekazywane lekarzowi przed badaniem RTG
- Pacjent powinien dostarczyć dokumentację wcześniej wykonanych badań obrazowych i karty informacyjne ze szpitala.
- Poinformuj lekarza o uczuleniu na środki kontrastowe, alergii i schorzeniach nerek (zwłaszcza chorzy z klirensem kreatyniny (GFR) poniżej 30 ml/min).
- Poinformuj biały personel (lekarz, pielęgniarka, technik) o ciąży.
Podczas badania: - Badanie wymaga podania kontrastu.
- Poinformuj o nagłych dolegliwościach.
Przeciwwskazania do badania RTG
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest pierwszy trymestr ciąży. Drugi i trzeci trymestr są przeciwwskazaniem względnym - w zależności od wskazań medycznych. W razie wątpliwości pacjentka powinna we własnym zakresie wykonać test ciążowy.