Zasady przyjęć
Pobyty i programy rehabilitacji w Centrum Opieki i Rehabilitacji nie wymagają skierowania. Wyjątek stanowią usługi finansowane i współfinansowane przez NFZ.
Dostępność miejsc i usług ustalana jest indywidualnie po uprzednio przeprowadzonym wywiadzie telefonicznym i w trakcie spotkania w Centrum.
Ponieważ do każdego Pacjenta podchodzimy indywidualnie, zapraszamy serdecznie do osobistych odwiedzin i rozmowy o sytuacji, w której możemy Państwu pomóc.
W celu zapewnienia sprawnej kwalifikacji lekarskiej i skrócenia czasu odpowiedzi, prosimy o dostarczenie lub okazanie aktualnej dokumentacji medycznej (np. ostatni wypis ze szpitala lub epikryza etapowa z trwającej hospitalizacji) lub zaświadczenia od lekarza POZ o aktualnym stanie zdrowia i przyjmowanych lekach.
Wyjątek stanowią usługi finansowane i współfinansowane przez NFZ.
Zasady przyjęcia do Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej
Podstawą do wpisania na listę oczekujących do Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej jest skierowanie od lekarza specjalisty, pracującego w ramach kontraktu z NFZ:
- na oddziale: anestezjologii i intensywnej terapii, neurologii, neurochirurgii, chirurgii ogólnej, ortopedii i traumatologii, chorób zakaźnych, chorób wewnętrznych,
- w poradni: neurologicznej, neurochirurgicznej, chirurgicznej, urazowo-ortopedycznej, rehabilitacyjnej.
W dniu przyjęcia Pacjent powinien posiadać następujące dokumenty:
- dowód osobisty,
- dokument uprawniający do leczenia w ramach NFZ (legitymacja ubezpieczeniowa, odcinek renty lub emerytury, dowód opłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne),
- dokumentację medyczną dotyczącą schorzenia oraz chorób współistniejących.
Zasady przyjęcia do Ośrodka Rehabilitacji Dziennej
Podstawą do wpisania na listę oczekujących do Ośrodka Rehabilitacji Dziennej jest skierowanie od:
- lekarza specjalisty, pracującego w ramach kontraktu z NFZ (ortopedy, chirurga, neurochirurga, reumatologa, internisty, onkologa, urologa, specjalisty rehabilitacji, pulmonologa, ginekologa),
- lekarza pierwszego kontaktu, w przypadku zaostrzeń schorzeń przewlekłych.
W dniu przyjęcia Pacjent powinien posiadać następujące dokumenty:
- dowód osobisty,
- dokument uprawniający do leczenia w ramach NFZ (legitymacja ubezpieczeniowa, odcinek renty lub emerytury, dowód opłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne),
- dokumentację medyczną dotyczącą schorzenia narządu ruchu oraz chorób współistniejących.
Przed rozpoczęciem rehabilitacji odbywa się konsultacja lekarska, na którą należy przynieść wyżej wymienione dokumenty.
Skierowanie, na podstawie którego będzie zrealizowana porada i terapia, musi być zatytułowane: „Do Ośrodka Rehabilitacji Dziennej”.
Zasady przyjęcia do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego
Podstawą do wpisania na listę oczekujących do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego jest skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
Do skierowania dołącza się:
- wniosek o wydanie skierowania,
- zaświadczenie lekarza psychiatry o braku przeciwskazań do pobytu w ZOL o profilu ogólnym – dotyczy chorych z zaburzeniami psychicznymi,
- wywiad pielęgniarski,
- Kartę Oceny Świadczeniobiorcy wg Skali Barthel,
- kopie postanowień Sądu: o ubezwłasnowolnieniu, o ustanowieniu opiekuna prawnego / kuratora dla osoby niepełnosprawnej – dotyczy osoby niezdolnej do decydowania o sobie,
- dokumenty stwierdzające wysokość dochodu Pacjenta, np. decyzję o przyznaniu renty lub emerytury,
- kserokopię ubezpieczenia zdrowotnego i dowodu osobistego,
- kserokopię aktualnej dokumentacji medycznej w tym karty leczenia szpitalnego.
Warunkiem przyjęcia do zakładu opiekuńczego jest dokonanie oceny poziomu samodzielności wg skali Barthel przez uprawnioną pielęgniarkę. Przyjmowane są osoby, których poziom niesamodzielności został oceniony na 40 punktów lub mniej.
Do zakładu opiekuńczo-leczniczego nie przyjmuje się osób uzależnionych, z zaawansowaną chorobą nowotworową lub psychiczną.
Miesięczna opłata za zakwaterowanie i wyżywienie pensjonariusza w ZOL jest ustalana zgodnie z art. 18 ustawy 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 roku Nr 164, poz. 1027 z późn.zm.) i jest równa kwocie odpowiadającej 250% najniższej emerytury, nie więcej jednak niż 70% dochodu Pacjenta. W ramach tej opłaty Pacjent otrzymuje głównie wyżywienie i zakwaterowanie. NFZ finansuje natomiast specjalistyczną opiekę medyczną – lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty – badania, leki i wyroby medyczne (np. pieluchomajtki).