Pakiet badań na tarczycę Zdrowa tarczyca to zestaw specjalnie dobranych badań laboratoryjnych, które wykrywają nieprawidłowości w tarczycy. W skład pakietu tarczycowego wchodzi 5 badań krwi, które wykonasz w trakcie jednego pobrania. Badania te umożliwiają określenie poziomu hormonów: TSH, FT3 i FT4 oraz przeciwciał Anty TPO – kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy.
Co zawiera pakiet badań na tarczycę?
Pakiet tarczycowy Zdrowa Tarczyca obejmuje takie badania jak:
- Morfologia + płytki + rozmaz automatyczny
- TSH / hTSH
- T4 Całkowite / Total - T4
- T3 Wolne / Free - T3
- P/ciała a-mikrosomalne / Anty TPO
W dniu wykonania powyższych badań można skorzystać z jednorazowego 20% rabatu na inne badania laboratoryjne.
Kto może skorzystać z pakietu tarczycowego?
Badania tarczycy są odpowiednie dla wszystkich pełnoletnich osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, które chcą zweryfikować stan zdrowia tego ważnego gruczołu lub mają objawy wskazujące na chorobę tarczycy. Badania te są szczególnie zalecane dla osób z grupy podwyższonego ryzyka, w tym tych z rodzinną historią chorób tarczycy, zaburzeniami pracy tego gruczołu w przeszłości, zdiagnozowanymi innymi nieprawidłowościami hormonalnymi.
Jak zrealizować Pakiet Zdrowa Tarczyca?
Proces realizacji pakietu badań panelu tarczycowego jest prosty i bezpieczny, zaprojektowany z myślą o komforcie pacjenta.
Badania są przeprowadzane na podstawie próbki krwi, pobranej z żyły, zwykle w zgięciu łokciowym. Wymagane jest pozostanie na czczo przez co najmniej 8-12 godzin przed badaniem. W dniu badania należy udać się do recepcji, aby zarejestrować wybrane testy z pakietu.
Wyniki badań będą dostępne w Portalu Pacjenta lub można je odebrać osobiście w recepcji dowolnej placówki LX/MR.
Interpretacja wyników nie jest uwzględniona w pakiecie.
Ważność pakietu: Pakiet jest ważny przez 3 miesiące.
Miejsca, w których możesz zrealizować badania na tarczycę
Badania wchodzące w skład pakietu badań na tarczycę można wykonać w placówkach LUX MED i Medycyna Rodzinna, które są dostępne na stronie www.luxmed.pl/placowki. Szczegółową listę lokalizacji można również znaleźć po zakupie pakietu w Portalu Pacjenta. Dodatkowo, informacje na temat dostępnych placówek można uzyskać telefonicznie pod numerem 22 33 22 844 lub odwiedzając recepcję dowolnej placówki.
Jakie objawy mogą wskazywać na problemy z tarczycą?
Według badań statystycznych to kobiety częściej borykają się z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy, a niepokojące objawy pojawiają się w coraz wcześniejszym wieku.
Do najczęstszych przyczyn rozwijania się chorób tarczycy należą:
- uwarunkowania genetyczne i predyspozycje do występowania chorób autoimmunologicznych;
- przewlekły stres;
- nieprawidłowa dieta i rytm dobowy;
- zanieczyszczenia środowiska.
Zazwyczaj pierwszymi symptomami chorób tarczycy są: ciągłe uczucie zmęczenia, apatia czy uczucie zimna. Innymi częstymi objawami mogą być problemy skórne, problemy z pamięcią, depresja, a także przyrost masy ciała. Zdarza się też, że występują problemy z cyklem menstruacyjnym.
Charakterystyka objawów nieprawidłowości w działaniu tarczycy różni się też w zależności od natury występujących problemów z gruczołem. Niedoczynność tarczycy często wiąże się z przyrostem masy ciała, zmniejszonym apetytem, uczuciem opuchnięcia, wolnym tętnem, niskim ciśnieniem krwi. Podczas gdy nadczynność tarczycy często objawia się utratą masy ciała przy utrzymującym się, a nawet zwiększonym apetycie oraz przyspieszonym biciem serca, uczuciem kołatania serca i podwyższonym ciśnieniem krwi.
Jakie badania obejmuje pakiet panel tarczycowy?
Pakiet panel tarczycowy rozszerzony obejmuje badania laboratoryjne takie jak:
- TSH / hTSH (Tyreotropina (TSH) trzeciej generacji (L69)) - jest to hormon przysadki mózgowej, sterujący pracą gruczołu tarczowego. . To podstawowe badanie oceniające czynność tarczycy;
- T4 Wolne / Free - T4 (tyroksyna) - Aktywna, wolna tyroksyna, czyli główny hormon produkowany przez tarczycę;
- T3 Wolne / Free - T3 (trójjodotyronina) - jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, krążenia, pokarmowego i rozrodczego. Odpowiada też za regulację kluczowych funkcji, niezbędnych dla zdrowia organizmu.
Anty TPO (przeciwciała antyperoksydazowe) - przeciwciała skierowane przeciwko peroksydazie tarczycowej, enzymowi niezbędnemu do produkcji hormonów tarczycy. Wyższy poziom tych przeciwciał występuje w choróbach autoimmunologicznych tarczycy, zwłaszcza chorobie Hashimoto i chorobie Gravesa-Basedowa;
Jak przygotować się do badania krwi na tarczycę?
W celu wykonania badań krwi pacjent nie musi specjalnie przygotować się do pobrania materiału. Ważne jest jednak, aby zachować odpowiednią porę pobrania, a przed wykonaniem badania pacjent powinien unikać dużego wysiłku i stresu. Badanie powinno być wykonane w godzinach porannych. Przed badaniem warto być wypoczętym.
Po jakim czasie można spodziewać się wyników krwi?
Czas oczekiwania na wyniki wszystkich badań krwi z panelu tarczycowego zazwyczaj wynosi od 1 do 5 dni roboczych. Część badań, takich jak TSH, FT3, FT4, jest dostępna stosunkowo szybko, często już na drugi dzień po pobraniu krwi.
Dokładne informacje na temat czasu oczekiwania można uzyskać bezpośrednio w puncie pobrań, gdzie przeprowadzane są badania.