Pakiet badań na cukrzycę to oferta, umożliwiająca wczesne wykrycie zaburzeń i monitorowanie poziomu cukru we krwi, co umożliwia skuteczne leczenie cukrzycy i innych chorób metabolicznych.
Cukrzyca charakteryzuje się podwyższonym poziomem glukozy, co może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Regularne badania pozwalają na wczesne wykrycie problemów i podjęcie odpowiednich działań.
Co zawiera pakiet badań na cukrzycę?
Pakiet badań diagnostycznych w kierunku cukrzycy obejmuje:
- Morfologię + płytki + rozmaz automatyczny
- Glukozę / Glucose - na czczo
- Mocz - badanie ogólne
- Lipidogram (CHOL, HDL, LDL, TG)
- Kreatynina / Creatinine
- Kwas moczowy / Uric acid
- Hemoglobina glikowana
W dniu wykonania powyższych badań można skorzystać z jednorazowego 20% rabatu na inne badania laboratoryjne.
Zadbaj o swoje zdrowie już dziś z pakietem Cukrzyca pod kontrolą i ciesz się pełnią życia bez obaw o cukrzycę!
Kto może skorzystać z pakietu Cukrzyca pod kontrolą?
Z pakietu badań mogą skorzystać wszystkie pełnoletnie osoby, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy chcą monitorować swoje zdrowie pod kątem cukrzycy oraz innych zaburzeń metabolicznych. Regularne badania mogą pomóc we wczesnym wykryciu nieprawidłowości i pozwalają na szybkie wdrożenie odpowiednich działań profilaktycznych lub terapeutycznych, co jest kluczowe dla utrzymania dobrego zdrowia i zapobiegania poważniejszym komplikacjom zdrowotnym.
Jak się zrealizować pakiet Cukrzyca pod kontrolą ?
Proces realizacji pakietu badań na cukrzycę obejmuje kilka kluczowych kroków. Badania przeprowadzane są na podstawie próbki krwi pobranej zwykle z żyły łokciowej, aby zapewnić prawidłowość wyników, należy być na czczo przez co najmniej 8-12 godzin przed pobraniem krwi.
W skład pakietu wchodzi także badanie moczu. Materiał do badania należy dostarczyć do punktu pobrań w ciągu maksymalnie 2 godzin od pobrania, w specjalnym pojemniku, który można otrzymać bezpłatnie w gabinecie zabiegowym dowolnej placówki LUX MED, Medycyna Rodzinna lub zakupić w aptece.
Mocz powinien być pobrany po nocy, po porannej toalecie narządów moczowo-płciowych (nie jest zalecane używanie środków chemicznych i bakteriobójczych, wystarczająca jest woda z mydłem, do wytarcia powinien zostać użyty ręcznik jednorazowy), ze środkowego strumienia moczu. W dniu realizacji pakietu należy zgłosić się do recepcji w celu zarejestrowania badań objętych pakietem.
Wyniki badań będą dostępne w Portalu Pacjenta lub można je odebrać w recepcji dowolnej placówki LUX MED i Medycyny Rodzinnej.
Interpretacja wyników nie jest uwzględniona w pakiecie.
Ważność pakietu: Pakiet jest ważny przez 3 miesiące.
Miejsca, w których możesz zrealizować badania oraz usługi
Badania dostępne są w placówkach LUX MED i Medycyna Rodzinna, których pełną listę można znaleźć na stronie www.LUX MED.pl/placowki. Usługi te są dostępne we wszystkich miastach. W tym np. Warszawa, Częstochowa, Gdańsk, Gdynia, Kraków czy Łódź.
Po zakupie Pakietu, lokalizacje placówek można również sprawdzić w Portalu Pacjenta, uzyskać informacje telefonicznie pod numerem 22 33 22 844, lub zapytać w recepcji dowolnej placówki.
Badania na cukrzycę — kiedy warto je wykonać?
Badania na cukrzycę warto rozważyć nie tylko wtedy gdy w naszym organizmie występują objawy sugerujące zaburzenia gospodarki węglowodanowej, ale także profilaktycznie, szczególnie u osób z grup ryzyka.
Wzrost stężenia glukozy we krwi może być obserwowany w różnych stanach chorobowych, które wymagają szczególnej uwagi.
Wskazaniem do badań są objawy takie jak:
- Częstsza potrzeba oddawania moczu,
- Oddawanie dużej ilości moczu,
- Nadmierny apetyt,
- Szybki wzrost wagi,
- Nagły spadek masy ciała,
- Trudniejsze gojenie ran,
- Nadmierna senność i osłabienie,
- Zwiększona podatność na infekcje.
Wzrost stężenia glukozy obserwuje się nie tylko w przypadku cukrzycy, ale również przy zaburzeniach funkcji przysadki i nadnerczy, chorobach trzustki, dializoterapii, a także w trakcie ciąży.
Spadek poziomu glukozy może występować przy takich dolegliwościach jak:
- Przedawkowanie insuliny,
- Przyjmowanie doustnych leków przeciwcukrzycowych,
- Niedoczynność hormonalnej przysadki i nadnerczy,
- Wrodzone bloki metaboliczne,
- Toksyczne uszkodzenie wątroby.
Badania na cukrzycę są również zalecane przy chęci przejścia na dietę. Wówczas należy uwzględnić ewentualną diagnostykę zaburzeń trawienia i wchłaniania węglowodanów, oraz profilaktycznie, dla sprawdzenia ogólnego stanu zdrowia. Regularne badania pozwalają na wczesne wykrycie nieprawidłowości i podjęcie odpowiednich działań, co jest kluczowe dla utrzymania zdrowia i zapobiegania powikłaniom chorób.
Dlaczego należy wykonywać badania na cukrzycę?
Wykonywanie badań na cukrzycę jest kluczowe dla wczesnego wykrycia i monitorowania tej choroby, która może rozwijać się przez długi czas bez wyraźnych objawów. Wczesne zdiagnozowanie cukrzycy pozwala na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia, co może zapobiec poważnym powikłaniom, takim jak uszkodzenia naczyń krwionośnych, nerwów, nerek, oczu czy serca. Regularne badania są szczególnie ważne dla osób z grupy ryzyka, takich jak osoby z nadwagą, nadciśnieniem, rodzinną historią cukrzycy, a także dla kobiet w ciąży. Dzięki badaniom można także monitorować skuteczność terapii u osób z już zdiagnozowaną cukrzycą i dostosować leczenie do bieżących potrzeb pacjenta, co przyczynia się do poprawy jakości życia.
Jakie badania na cukrzycę zawiera pakiet LUX MED?
Pakiet badań diagnostycznych w kierunku cukrzycy obejmuje następujące testy:
- Morfologia + płytki + rozmaz automatyczny - to podstawowe badanie oceniające stan naszego zdrowia, Pozwala ocenić ilość krwinek czerwonych, białych oraz płytek krwi co może wskazywać na istniejący stan zapalny, anemię, lub inne zaburzenia towarzyszące cukrzycy;
- Glukoza na czczo - badanie określa poziom cukru we krwi po co najmniej 8-godzinnym poście. To kluczowe badanie w diagnostyce cukrzycy i stanów przedcukrzycowych;
- Mocz – badanie ogólne - badanie próbki moczu, pomaga w ocenie funkcjonowania nerek oraz w wykrywaniu ewentualnych zaburzeń metabolicznych związanych z cukrzycą;
- Lipidogram (CHOL, HDL, LDL, TG) - profil lipidowy wskazuje poziom cholesterolu całkowitego, HDL, LDL oraz trójglicerydów. Jest to szczególnie istotne w ocenie ryzyka miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych, które również powiązane są z cukrzycą;
- Kreatynina - badanie ocenia funkcje nerek, które mogą ulegać uszkodzeniom w wyniku długotrwałej cukrzycy;
- Kwas moczowy - pomiar stężenia kwasu moczowego we krwi, wskazujący na podwyższony poziom, może być związany z ryzykiem wystąpienia dny moczanowej oraz zaburzeń metabolicznych współtowarzyszących cukrzycy.
- Hemoglobina glikowana - odgrywa kluczową rolę w monitorowaniu cukrzycy oraz w ocenie długoterminowej kontroli glikemii, odzwierciedla poziom glukozy we krwi w ciągu ostatnich 2–3 miesięcy
Zestaw badań Cukrzyca pod kontrolą pozwala na kompleksową ocenę stanu zdrowia i wczesne wykrycie zaburzeń związanych z cukrzycą. Co za tym idzie, pozwala reagować szybko i eliminować problemy w ich zalążku.
Jak przygotować się do badań na cukrzycę?
Przygotowanie do badań na cukrzycę wymaga przestrzegania kilku istotnych zasad, aby wyniki były miarodajne.. Na badania krwi najlepiej zgłosić się rano, będąc na czczo, czyli po 8-12 godzinach od ostatniego posiłku, który powinien być zjedzony poprzedniego dnia o godzinie 18:00. W dniu badania można wypić tylko niewielką ilość wody, jeśli to możliwe, należy odłożyć przyjęcie porannych leków do czasu pobrania krwi, chyba że lekarz zaleci inaczej.
W ciągu 24 godzin przed badaniem ważne jest unikanie wysiłku fizycznego i stresu, ponieważ mogą one wpłynąć na wyniki. Nawet umiarkowany wysiłek, taki jak chodzenie czy wchodzenie po schodach, może zmienić wartości badania, dlatego przed pobraniem krwi zaleca się odpoczynek przez 10-15 minut w pozycji siedzącej.
Przed badaniem glukozy należy również powstrzymać się od spożywania alkoholu przez 48-72 godziny oraz unikać picia kawy i herbaty przez co najmniej 12 godzin przed badaniem.
Po jakim czasie można spodziewać się wyników krwi?
Zazwyczaj wyniki podstawowych badań, takich jak morfologia, poziom glukozy czy lipidogram, są dostępne w ciągu 1-2 dni roboczych, a bardziej specjalistyczne badania mogą zająć od 3 do 5 dni roboczych. W LUX MED możesz wygodnie sprawdzić swoje wyniki online poprzez Portal Pacjenta, co zapewnia szybki dostęp do informacji i możliwość podjęcia dalszych działań.
Skorzystaj z naszych usług i ciesz się spokojem, wiedząc, że masz pełną kontrolę nad swoim zdrowiem.